Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 02.09.2020

75. rocznica powołania WiN. Historyk: zwycięstwo czasu nad podłością

- Winni jesteśmy WiN-owi szacunek, ponieważ przedłużył walkę zbrojną i polityczną, która stopniowo przeszła w naród w walkę duchową - mówił o powstaniu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, Krzysztof Jabłonka, historyk.
Franciszek Niepokólczycki podczas procesu.Franciszek Niepokólczycki podczas procesu. Wikipedia/domena publiczna/"Robotnik",1947

75 lat temu, 2 września 1945 roku, powstało Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość, antykomunistyczna organizacja działająca w konspiracji. Została powołana w miejsce Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj, rozwiązanej w sierpniu 1945 roku.

New Project (9).jpg
75. rocznica powstania Zrzeszenia WiN. Historyk: walka o duszę narodu polskiego

Na jej czele stanął pułkownik Jan Rzepecki. WiN, utworzony na bazie kadr i struktur Armii Krajowej, miał być obywatelską organizacją oporu społecznego, konspiracyjnym uzupełnieniem istniejącej jeszcze wówczas legalnej opozycji. Członkowie WiN walczyli zbrojnie, choć - w założeniu - tworzyli organizację polityczną i wywiadowczą, a nie wojskową.

Posłuchaj
24:59 _PR24_AAC 2020_09_02-14-33-25.mp3 02.09.2020 Krzysztof Jabłonka (Polskie Radio 24 / Temat dnia)

Jak podkreślał Krzysztof Jabłonka, Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość miało znaczące zasługi dla podtrzymania myśli niepodległościowej. - To samo działo się po Powstaniu Styczniowym, gdy zostaje rozwiązany ostatni rząd narodowy, obowiązki powołania tego rządu spadają na każdego, kto się czuje Polakiem. Był taki, który poczuł się Polakiem i wskrzesił rząd narodowy w 1914 r. W ten sposób oznajmił światu nieustanne trwanie niepodległych Polaków. Po rozwiązaniu WiN, rozstrzelaniu ostatnich, wydawało się, że noc nie będzie miała końca, tymczasem przyszedł przedświt, rozleciał się stalinizm, padały kolejne żelazne kurtyny - mówił historyk.

1200_pl_Piłsudskiego_EN.jpg
75. rocznica powołania WiN. Uroczysty Apel Pamięci na pl. Piłsudskiego

"Zwycięstwo idei, za którą się umiera"

- Bardzo pięknie się stało ze słowem "wyklęty", które było pejoratywem. Tak mówiono do tych ludzi, niekiedy przed śmiercią, że zostaną wyklęci, zapomniani. To w filmie słyszeliśmy jak gen. Fieldorf mówi do swoich oprawców "ojczyzna się o mnie upomni", cynicznie odpowiedź ubeka brzmiała "nieprędko". Ale w końcu tak się stało. To zwycięstwo idei, za którą się umiera - mówił w Polski Radiu 24 Krzysztof Jabłonka, historyk.

Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość domagało się opuszczenia Polski przez wojska radzieckie i NKWD oraz zaprzestania prześladowań politycznych i utworzenia apolitycznej armii. Żądało też niezależnej polskiej polityki zagranicznej, a także rewizji granicy wschodniej.

W szczytowym okresie działania, w latach 1945-1946, WiN skupiał od 20 do 25 tysięcy osób. Zrzeszenie działało do 1952 roku, kiedy to zostało rozpracowane i zniszczone przez Urząd Bezpieczeństwa.

Więcej w zapisie audycji, zapraszamy do jej wysłuchania. 

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Krzysztof Jabłonka

Data emisji: 02.09.2020

Godzina emisja: 14.33

PR24/ka