Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Konto Usunięte Konto Usunięte 13.11.2020

Ks. Bogdan Bartołd: grzechy ludzi Kościoła są dla młodzieży rzeczami karygodnymi

- Jeśli młodzi ludzie chcą widzieć w księdzu wzorzec, a dzieje się inna historia, to wytłumaczenie, że jesteśmy słabi, nie wystarcza. Powiedzmy sobie: człowieku, powołany przez Pana Boga, musisz się sprężyć, bo twoje świadectwo to najlepszy przykład - powiedział ks. Bogdan Bartołd, proboszcz Archikatedry św. Jana Chrzciciela w Warszawie.
ks. Bogdan Bartołdks. Bogdan Bartołd PR24/AK
Posłuchaj
  • Ks. Bogdan Bartołd o tym, czym kieruje się dzisiejsza młodzież i co należy zrobić, by nie zatraciła tradycyjnych polskich wartości ("Temat dnia/Gość PR24")
Czytaj także

W ostatnich tygodniach przez ulice polskich miast przeszły protesty po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji eugenicznej. Charakteryzowały się m.in. wulgarnymi hasłami, a także przejawami agresji wobec Kościoła, co znajdowało swe odzwierciedlenie w profanacji świątyń i obrażaniu, a nawet atakowaniu osób duchownych. Wśród uczestników tych demonstracji można było zauważyć dużo młodzieży.

guzdek 1200.jpg
Bp Guzdek: nadszedł czas, aby połączyć siły dla dobra naszej ojczyzny

"Trzeba rozpocząć poważną pracę u podstaw"

W związku z tym w przestrzeni publicznej pojawiły się dyskusje dotyczące wychowania młodych pokoleń i wartości, które są im przekazywane. Ks. Bogdan Bartołd przyznał, że poważnym wyzwaniem dla osób, które zajmują się kształceniem młodzieży, będzie pokazanie jej czegoś, co będzie "piękne i wartościowe".

Posłuchaj
21:43 PR24_MPLS 2020_11_13-13-38-28.mp3 Ks. Bogdan Bartołd o tym, czym kieruje się dzisiejsza młodzież i co należy zrobić, by nie zatraciła tradycyjnych polskich wartości ("Temat dnia/Gość PR24")

- Miłość do Ojczyzny wyraża się również przez postawę nakierowaną na dobro drugiego człowieka. (…) Trzeba rozpocząć poważną pracę u podstaw, formowanie człowieka i pokazywanie mu odpowiednich wzorców - stwierdził duchowny.

Dostrzeżenie tego, z czym zmaga się młody człowiek

Ks. Bartołd zwrócił uwagę, że młode pokolenie niechętnie przyjmuje głoszone przez Kościół zasady moralne, młodzi ludzie chcą być bardziej ich kreatorami niż adresatami.

1200_Strajk_PAP.jpg
"Część młodzieży nie zdawała sobie sprawy z tego, co robi". Prof. Wojciech Roszkowski o Strajku Kobiet

- Żeby dotrzeć do młodych ludzi, trzeba ich zauważyć, wysłuchać tego, co mają do wykrzyczenia. Należy zacząć z nimi rozmawiać, robić też potężną ewangelizację wśród rodziców, a z młodzieżą trzeba po prostu być. Zróbmy wszystko, by młodzi ludzie zobaczyli w nas, a przede wszystkim w ich opiekunach, osoby, które są im życzliwe, którym można zaufać - podkreślił.

Ks. Bartołd: wytłumaczenie, że jesteśmy słabi, nie wystarcza

Jak wskazał proboszcz Archikatedry św. Jana Chrzciciela, grzechy ludzi Kościoła dla młodzieży są rzeczami karygodnymi, nie do przyjęcia. To właśnie może być jednym z powodów, dla których młode pokolenia nie widzą w Kościele autorytetu.

- Jeśli chcą widzieć w księdzu wzorzec, a dzieje się inna historia, to wytłumaczenie, że jesteśmy słabi, nie wystarcza. Dla nas, duszpasterzy, niesamowicie ważna jest sytuacja motywu: człowieku, powołany przez Pana Boga, musisz się sprężyć, bo twoje świadectwo to najlepszy przykład - dodał ks. Bartołd.

* * *

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: ks. Bogdan Bartołd, proboszcz Archikatedry św. Jana Chrzciciela w Warszawie
Data emisji: 13.11.2020
Godzina emisji: 13.38

Polskie Radio 24