Logo Polskiego Radia
Czwórka
Paulina Jakubowska 12.02.2013

Brak planu tworzy architektoniczne maszkary

Coraz większą uwagę zwracamy na architekturę, która nas otacza, na nowopowstające budynki i zabytkowe dziedzictwo. Patrzymy na rozwijające się miasta i oceniamy architektów.
Brak planu tworzy architektoniczne maszkary Glow Images/East News

Z roku na rok rośnie liczba plebiscytów i konkursów na najładniejszy budynek w Polsce, naszym regionie lub mieście. Architekci najlepszych realizacji dostają wyróżnienia, najbrzydsze realizacje są piętnowane. Ostatnio ogłoszono kolejny plebiscyt, tym razem na budynek najbardziej przyjazny Warszawie, a organizuje go grupa Okno na Warszawę.

- Pomysł plebiscytu był podyktowany kilkoma przesłankami. Chcieliśmy zerwać z wizją złego dewelopera - który przychodzi, burzy i buduje nie respektując przestrzeni miasta. Chcieliśmy wywołać dyskusję społeczną o tym, co i jak w Warszawie powstaje oraz nagrodzić te obiekty, które zasługują na wyróżnienie - wyjaśnia Michał Krasucki, historyk sztuki.

Okno na Warszawę tym razem nie szuka budynków najładniejszych, ani najbrzydszych. Stawia na przyjazność. - Budynek przyjazny to taki, który respektuje przestrzeń, istniejącą tkankę, nawiązuje dyskusję z otoczeniem i powstaje w zgodzie z materiałami, wysokością, gabarytami zabytkowego otoczenia i wymogami społecznymi - wyjaśnia gość Olgi Mickiewicz i Kamila Jasieńskiego. - Nie chodzi nam o to, by naśladować zabytki czy ograniczać swobodę twórczą i nowoczesność.

Michał Krasucki zwraca uwagę, że mieszkańcy miast są coraz bardziej świadomi. Podkreśla, że architektoniczne maszkarony powstawały zawsze. Cieszy się, że dziś mieszkańcy miast są bardziej świadomi, zwracają uwagę na otaczającą architekturę, która tworzy tożsamość miast.

Mikołaj Kołacz, architekt, budowlanej bylejakości upatruje w braku planów miejscowych. Architekci i inżynierowie często nie patrzą na szerszy plan. Powstające budynki czasem nie radzą sobie z zastaną materią, architekturą otaczającą.

Bez wątpienia potrzebne nam jest świadome i wyedukowane społeczeństwo. Strona "polisz arkitekczer" założona przez Agnieszką Rumińską z portalu bryła.pl potwierdza, że wiemy coraz więcej o architekturze, umiemy wyłapać te budowle, które nie pasują do naszych miast, są maszkarami - posłuchaj załączonej audycji "Na cztery ręce".

Zapraszamy również do wysłuchania materiału Magdy Skawińskiej pt. "Szklarniak" o marzeniu o szklanych domach. Reportaż został zrealizowany w Studiu Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.
(pj)