Logo Polskiego Radia
Dwójka
Michał Czyżewski 04.09.2015

Język wśród dźwięku, czyli retoryka i muzyka

W "Skarbcu nauki polskiej" rozmawialiśmy z Tomaszem Górnym z Wydziału Polonistyki UJ, laureatem konkursu popularyzatorskiego INTER 2015 Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
Posłuchaj
  • Język wśród dźwięku, czyli retoryka i muzyka (Skarbiec nauki polskiej/Dwójka)
Czytaj także

Gość audycji zdobył III miejsce w tym konkursie i grant w wysokości 80 tys. zł na realizację swojego projektu badawczego "Retoryka i muzyka".

W uzasadnieniu wniosku pisał: "Choć w ostatnich dekadach można zaobserwować dowartościowanie poziomu językowego w analizach muzyki XVII i XVIII wieku, to jednak znaczenie tekstu w kompozycjach muzycznych nie zyskuje wystarczającego odzwierciedlenia w praktyce wykonawczej i - w konsekwencji - w świadomości melomanów. W trakcie koncertów nieustannie wykonuje się kantaty, opery, pieśni i madrygały bez poświęcania najmniejszej uwagi tekstom, tymczasem dzieła te wielokrotnie są nierozerwalnym połączeniem warstwy językowej i muzycznej.

W ramach niniejszego projektu podjęte zostaną działania zmierzające nie tylko do zwrócenia uwagi na tę asymetrię, ale również do wypracowania narzędzi, pozwalających zmienić sposób wykonywania i rozumienia kompozycji muzycznych".

Dzięki uzyskanej w konkursie FNP subwencji Tomasz Górny planuje zorganizować szereg wykładów popularyzujących wiedzę o retoryce muzycznej, a także cykl koncerto-wykładów, w trakcie których jej elementy zostaną omówione teoretycznie oraz zrealizowane muzycznie.

***

Tytuł audycji: Skarbiec Nauki Polskiej

Prowadzenie: Katarzyna Kobylecka

Gość: Tomasz Górny (badacz związków retoryki z muzyką)

Data emisji: 4.09.2015

Godzina emisji: 13.00

mc/jp