Logo Polskiego Radia
Czwórka
Ula Kaczyńska 16.04.2018

100 wynalazków na stulecie: kto odkrył witaminy?

Wzmacniają naszą odporność, pamięć i koncentrację. Dzięki nim ogranizm pracuje jak dobrze naoliwiona maszyna. Mowa o witaminach, które znajdują się w produktach, które codziennie spożywamy. 

dwór w Łopusznej Łopuszna dach łamany polski Dworek Tetmajerowski 1200.jpg
100 wynalazków na stulecie: dach czterospadowy - wizytówka polskiego budownictwa

Choroba beri beri, szkorbut, czy krzywica. Gdyby nie odkrycie naszego rodaka być może do dziś zmagalibyśmy się z wieloma nieuleczalnymi chorobami. - Odkrycie uratowało nas przed chorobami, o których teraz już nie pamiętamy. Choroby, na które dawniej cierpiały dziesiątki tysięcy ludzi - opowiadał Wojciech Mikołuszko, przyrodnik. - W 1912 roku nie wiedziano o istnieniu witamin i ich wpływowi na ludzki organizm. Zmieniło się to, dzięki polskiemu biochemikowi Kazimierzowi Funkowi, który w trakcie badań nad chorobą beri beri, odkrył substancję, której niedobór wywoływał tę chorobę - wyjaśniał  dr n. med. Maciej Kostrubiec.

Co oznacza nazwa "witamina"? Z jakich elementów składa się ta substancja i dlaczego jest niezbędna w naszym życiu? Czym różnią się poszczególne związki chemiczne witamin? Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzą: Anna Hardej i Jakub Jamrozek

Materiał przygotowała: Justyna Majchrzak

Goście: Wojciech Mikołuszko (przyrodnik), dr n. med. Maciej Kostrubiec, Adam Pietrzak (lekarz)

Data emisji: 15.04.2018

Godzina emisji: 14.40

ac/kd