Logo Polskiego Radia
Czwórka
Paulina Jakubowska 27.06.2018

100 na 100. Jak Mieczysław Wolfke wynalazł hologram

Wirtualna rzeczywistość, kino 3D wymagają specjalnych okularów, ale istnieje rozwiązanie, które pozwala obcować ze sztucznymi, trójwymiarowymi obiektami bez dodatkowych gadżetów. To wszystko dzięki Mieczysławowi Wolfke.
Posłuchaj
  • Holografia - wynalazek Mieczysława Wolfke (Stacja Nauka/Czwórka)
Czytaj także

Nazwa jego wynalazku powstała z zestawienia greckich słów "holos" - całość i "grafo" - pisze - holografia. - Holografia, czyli obraz dyfrakcyjny obrazu dyfrakcyjnego tożsamy z przedmiotem pierwotnym - mówi naukowym językiem dr Krzysztof Petelczyc z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej. - Oznacza to, że możemy zapisać pewien obraz, ten obraz jest w ognisku soczewki, i z tego obrazu możemy odtworzyć z powrotem przedmiot. To wymyślił Wolfke - wyjaśnia. 

Za bazę do tego wynalazku posłużyła Mieczysławowi Wolfke sieć krystaliczna i siatka dyfrakcyjna. Opierając się na badaniach zapragnął zapisać obraz sieci krystalicznej i potem go odtworzyć, ale nie tą samą długością fali, a większą - dzięki czemu obraz byłby wielokrotnie powiększony. Czy mu się to udało? Co z tym wszystkim ma wspólnego zwykła firanka? I czemu Nobla dostał Dennis Gabor?


ZOBACZ WIĘCEJ W CYKLU "100 NA 100" >>>

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Marta Hoppe

Data emisji: 27.06.2018

Godzina emisji: 12.42

pj/kd