Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Jan Odyniec 24.11.2019

T. Zapert o książce "Dziadek Władek": obserwujemy renesans zainteresowania Broniewskim

- Obserwujemy ostatnimi czasy jakby renesans zainteresowania Władysławem Broniewskim, a teraz obcujemy z relacją wnuczki twórcy - mówił o dziele "Dziadek Władek. O Broniewskim, Ance i rodzinie" Tomasz Zapert. - Książka jest opasła, książka jest ciekawa - dodał Krzysztof Masłoń, zaznaczając, że warto zapoznać się z innymi lekturami o poecie.
Posłuchaj
  • 24.11.19 "Poczytnik" (PR24)
Czytaj także

Wydana w połowie października książka "Dziadek Władek. O Broniewskim, Ance i rodzinie" Ewy Zawistowskiej, to książka zawierająca wspomnienia wnuczki legendarnego poety. Historia głównego bohatera oparta jest na listach wymienianych z córką. 

"Renesans zainteresowania W. Broniewskim"

Kierunek Targowica biały kruk świat książki-1200.jpg
"Poczytnik". Nowa książka prof. W. Roszkowskiego "Kierunek Targowica. Polska 2005-2015

- Obserwujemy ostatnimi czasy jakby renesans zainteresowania Władysławem Broniewskim. Wyszła jego biografia, bardzo dobra zresztą, Mariusza Urbanka. Potem wyszła praca Dariusza Pachockiego o romansie poety z Ireną Helman, zapomniana zupełnie historia, a bardzo ciekawa. A teraz obcujemy z relacją wnuczki twórcy poematu "Wisła". Jest to relacja oparta o korespondencję jej dziadka z jej matką, Anką Broniewską, która odeszła w tragicznych okolicznościach. Władysław Broniewski poświęcił jej cykl przejmujących wierszy, porównywalnych chyba tylko z "Trenami" Jana Kochanowskiego. Ale występuje w tej korespondencji też ojciec autorki, Stefan Kozicki, ceniony reporter - wyjaśnił Tomasz Zapert.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] "Dziadek Władek. O Broniewskim, Ance i rodzinie" w Polskim Radiu

- Książka jest opasła, książka jest ciekawa. Aczkolwiek może po tych innych publikacjach, które się ukazały wcześniej. Dodałbym tu jeszcze zupełnie sensacyjną rzecz, którą napisała na temat tej rodziny Joanna Siedlecka i jeszcze innych autorów, którzy piszą często o Broniewskim z tego prostego powodu: po pierwsze, to był naprawdę dobry poeta. Po drugie, ten życiorys ma taki nieszablonowy i nieoczywisty. Z jednej strony autor poematu o Stalinie, poeta rewolucyjny od przedwojnia. Z drugiej strony więzień tegoż Stalina, wcześniej legionista - mówił Krzysztof Masłoń.

Więcej w nagraniu.

Audycję "Poczytnik" prowadzili Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert.

Polskie Radio 24/jmo

______________________

Data emisji: 24.11.2019

Godzina emisji: 22.06