Logo Polskiego Radia
Trójka
Klaudia Hatała 14.05.2014

Okrągły stół na Ukrainie. Lipiński: nie przeceniałbym jego znaczenia

- Sytuacja rządu w Kijowie staje się coraz trudniejsza. Trzeba jasno powiedzieć, że Kijów stracił kontrolę nad częścią wschodniej Ukrainy, nie jest w stanie chociażby zbierać stamtąd podatków - mówi w "Komentatorach" Łukasz Lipiński ("Polityka", "Polityka Insight").
Ukraińska prasa sceptycznie podchodzi do perspektyw okrągłego stołu. Dziennik Ukraina Mołoda podkreśla, że ukraińskie władze mają utrudnione zadanie, gdyż nie wiadomo z kim tak naprawdę trzeba rozmawiać na wschodzieUkraińska prasa sceptycznie podchodzi do perspektyw okrągłego stołu. Dziennik "Ukraina Mołoda" podkreśla, że ukraińskie władze mają utrudnione zadanie, gdyż nie wiadomo z kim tak naprawdę trzeba rozmawiać na wschodziePAP/EPA/ROMAN PILIPEY
Posłuchaj
  • Łukasz Lipiński ("Polityka", "Polityka Insight") i Michał Szułdrzyński ("Rzeczpospolita") o okrągłym stole na Ukrainie, premierze Węgier i nowych zasadach odbierania prawa jazdy (Komentatorzy/Trójka)
Czytaj także

Kryzys na Ukrainie się zaostrza. W środę w Kijowie odbędzie się okrągły stół, gromadzący różne siły polityczne. P.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow i premier Arsenij Jaceniuk zadeklarowali gotowość "rozmowy ze wszystkimi, którzy mają uprawnione cele polityczne i są gotowi bronić ich legalnymi metodami - z tymi, którzy nie mają krwi na rękach".

Także kanclerz Niemiec Angela Merkel uzależniła udział prorosyjskich separatystów w obradach ogólnoukraińskiego okrągłego stołu od rezygnacji przez nich z przemocy. Potwierdziła, że uważa referenda we wschodniej Ukrainie za nielegalne.

<<<”Okrągły stół” na Ukrainie. Merkel: dla tych, którzy wyrzekną się przemocy [relacja>>>

- Sam rząd w Kijowie jest dosyć słaby, dodatkowo wiadomo, że Rosja nie uzna wyników wyborów prezydenckich, które odbędą się na Ukrainie 25 maja. Wszystkie te wydarzenia podważają kluczowy dla Ukrainy program reform, który jest podstawą pożyczki Międzynarodowego Funduszu Walutowego, dzięki któremu w ogóle to państwo ma szansę przetrwać najbliższy rok czy dwa - mówi Łukasz Lipiński.

- Wydaje się, że sytuacja zmierza do tego, żeby odbyły się za jakiś czas rozmowy międzynarodowe, z udziałem separatystów  - dodaje gość Trójki.

Michał Szułdrzyński ("Rzeczpospolita") mówi, że nie wie czy Ukraina robi dobrze czy źle, nie zgadzając się na udział separatystów. - Staram się zrozumieć tę logikę i ona wygląda w ten sposób, że premier Ukrainy jest zdania, i nie jest to chyba całkiem chybiony pogląd, że separatyści nie są autonomicznym ciałem, tylko jednak są w pewien sposób sterowani z Rosji - ocenia publicysta.

- To Moskwa podsyca separatystyczne nastroje. Kiedy słyszymy jaki jest przebieg walk i jak skutecznie działają separatyści, trochę nie chce się wierzyć, że są to oddziały lokalnych osób. To nie są amatorzy, tylko świetnie wyszkoleni ludzie - zaznacza Szułdrzyński.

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

Goście audycji "Komentatorzy" rozmawiali także o premierze Węgier Viktorze Orbanie, który chce autonomii dla etnicznych Węgrów poza granicami kraju oraz o nowych zasadach dotyczących odbierania prawa jazdy.

Rozmawiała Maja Borkowska.

kh/mp