Logo Polskiego Radia
Dwójka
Michał Czyżewski 30.04.2015

Prof. Bartoszewski: Auschwitz pozbawia złudzeń

– Pierwsze uczucie to strach. Potem pojawia się chęć ratowania życia. Następnie przychodzi pierwsze załamanie – wspominał Władysław Bartoszewski pobyt w niemieckim obozie.
Prof. Władysław Bartoszewski podczas wystąpienia w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu w 2008 r. Polityk, działacz społeczny i pisarz zmarł 24 kwietnia w wieku 93 latProf. Władysław Bartoszewski podczas wystąpienia w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu w 2008 r. Polityk, działacz społeczny i pisarz zmarł 24 kwietnia w wieku 93 latPAP/Andrzej Grygiel

– Najgorzej obóz znosili ludzie ze wsi i robotnicy. Najlepiej inteligenci, bo kwestia motywacji odgrywała ogromną rolę. Ale fizycznie najlepiej radzili sobie robotnicy, zwłaszcza rzemieślnicy – opowiadał Władysław Bartoszewski, dodając, że ci ostatni zostawali nawet obozową "arystokracją".

Na więźniów bardzo źle wpływała niekorzystna pogoda regionu oświęcimskiego, z częstymi deszczami i surową zimą. – Klimatycznie to katastrofalne miejsce, szczególnie gdy jest się głodnym, bitym i ciężko się pracuje – powiedział dyplomata.

Zmarł prof. Władysław Bartoszewski. "Był człowiekiem nadziei" >>>

Władysław Bartoszewski w Auschwitz znalazł się 22 września 1940 r. Około 80-85 procent uwięzionych razem z nim nie przeżyło pierwszej zimy. On sam w grudniu 1940 r. uniknął śmierci tylko dzięki nietypowemu podejściu jednego z obozowych lekarzy.

ARCHIWALNE NAGRANIA PROF. WŁADYSŁAWA BARTOSZEWSKIEGO W RADIACH WOLNOŚCI >>>

***

Tytuł audycji: Głosy z przeszłości

Przygotowała: Joanna Szwedowska

Z nagrań archiwalnych: Władysław Bartoszewski

Data emisji: 30.04.2014

Godzina emisji: 13.00

mc/bch