Logo Polskiego Radia
IAR
Dariusz Adamski 21.02.2024

Jest wstępna zgoda w UE na 13. pakiet sankcji wobec Rosji

Jest wstępna zgoda w Unii Europejskiej na 13.pakiet sankcji wobec Rosji. Decyzję podjęli ambasadorowie 27 krajów członkowskich, w tym także Węgier, które wcześniej zgłaszały zastrzeżenia. 

Procedury mają być sfinalizowane do piątku i wraz z publikacją w unijnym Dzienniku Urzędowym wejdą w życie, czyli dzień przed 2.rocznicą napaści Rosji na Ukrainę. Potwierdzają się informacje brukselskiej korespondentki Polskiego Radia, że 13 pakiet nie zawiera sankcji gospodarczych. Beata Płomecka jako pierwsza informowała, że będą tylko restrykcje indywidualne.

Posłuchaj
00:47 12826408_1.mp3 Jest wstępna zgoda w UE na 13.pakiet sankcji wobec Rosji. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)

 

To najskromniejszy pakiet unijnych sankcji wobec Rosji od czasu jej napaści na Ukrainę. Zamiast sankcji sektorowych, jest rozszerzona czarna lista z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanymi aktywami w Europie. Lista jest tajna do czasu publikacji w unijnym Dzienniku Urzędowym, ale widziała ją już Beata Płomecka. Kolejnych około 200 osób i firm ma być objętych sankcjami. To przede wszystkim wojskowi, szefowie spółek z kompleksu wojskowo-przemysłowego, czyli sektora obronnego Rosji, a także firmy z sektora zbrojeniowego. Ponadto na czarną listę zostali wpisani sędziowie, osoby odpowiedzialne za porwania ukraińskich dzieci i wywożenie ich do przymusowej adopcji w Rosji i na Białorusi, oraz przedstawiciele władz marionetkowych na okupowanych przez Rosjan terytoriach Ukrainy. Tym razem Unia chce również uderzyć sankcjami w Koreę Północną za dostarczanie reżimowi w Moskwie rakiet do atakowania Ukrainy. Na listę została wpisana rządowa agencja odpowiedzialna za program rozwoju rakiet balistycznych.

Wraz z 13.pakietem Unia ma także zakazać handlu z kolejnymi firmami na świecie, które pomagają reżimowi w Moskwie obchodzić sankcje - kupują komponenty i technologie w Europie i sprzedają je w Rosji. Na listę firm z zakazem prowadzenia działalności biznesowej ma być dopisanych kolejnych 21 pozycji.

Co ważne - po raz pierwszy Unia obejmie sankcjami firmy z Chin kontynentalnych, mimo prób Węgier wykreślenia ich z listy. Wcześniej także na to zgody w Unii nie było, bo kilka krajów, między innymi Niemcy, nie chciały psuć dobrych relacji handlowych z Państwem Środka. Unia obejmowała więc sankcjami tylko firmy z Hongkongu, specjalnego regionu administracyjnego Chińskiej Republiki Ludowej, co miało mniejszą siłę rażenia. Teraz, oprócz firm z Chin do listy mają być także dopisane firmy z Serbii, Turcji, Kazachstanu, Tajlandii i Sri Lanki.


IAR/dad