Logo Polskiego Radia
PR dla Zagranicy
Ewa Plisiecka 08.06.2021

Obrazy Czesława Rzepińskiego w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

Wystawa "Pejzaż Ojczysty - Malarstwo Czesława Rzepińskiego” prezentuje kilkadziesiąt obrazów olejnych, akwareli, rysunków i grafik.

Prace pochodzą z kolekcji Krystyny i Wiesława Ochmanów oraz rodziny artysty. Śpiewak operowy, kolekcjoner i malarz Wiesław Ochman podkreśla, że "Pejzaż Ojczysty” prof. Czesława Rzepińskiego to malarstwo na wysokim poziomie. Z kolei kustosz Muzeum Archidiecezji Warszawskiej dr Ewa Korpysz zapewnia, że obrazy mają niesłychaną kolorystykę.

Wystawa prezentuje dzieła z różnych lat twórczości, od obrazów przedwojennych, po te namalowane w roku śmierci Czesława Rzepińskiego. Ekspozycji towarzyszy również film, który jest wypowiedzią samego artysty.  

Wystawa zorganizowana została z inicjatywy księdza Mirosława Nowaka, dyrektora Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, który w roku 2020 prowadził pierwsze rozmowy i ustalenia z rodziną artysty. Towarzyszy jej katalog zawierający zdjęcia prezentowanych prac oraz inne dzieła, które z różnych przyczyn nie mogły znaleźć się na ekspozycji. "Pejzaż Ojczysty”- to sztuka mocno zakorzeniona w ojczystej tradycji – uważa  wicedyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej Piotr Plewa.

Czesław Rzepiński urodził się w 1905 roku w Strusowie koło Trembowli w rodzinie o tradycjach patriotycznych. Jako uczeń brał udział w obronie Lwowa,  otrzymał odznaczenie „Orlęta Lwowskie”. Więzień gułagu w latach 1940-42, po oswobodzeniu powrócił roku do Krakowa. Artysta tworzył malarstwo sztalugowe, monumentalne oraz rysunki i grafiki. Malował pejzaże, martwe natury i portrety. Brał udział w ponad 100 wystawach krajowych i zagranicznych, w tym ponad 35 indywidualnych, był laureatem wielu nagród i wyróżnień. Zmarł w 1995 r.

Wystawę obrazów „Pejzaż ojczysty” można oglądać do 5 września.

IAR/ep