Logo Polskiego Radia
PR dla Zagranicy
Ewa Plisiecka 24.12.2021

Wystawa najpiękniejszych szopek krakowskich w Warszawie

W Pałacu pod Blachą przy Zamku Królewskim można zobaczyć 50 kunsztownie wykonanych tradycyjnych konstrukcji, z których niemal wszystkie zdobyły nagrody i wyróżnienia.

Na wystawie są szopki na herbacianej łyżeczce i w krakowskim obwarzanku oraz ponad trzymetrowe konstrukcje. Oprócz postaci biblijnych w scenerii szopek są też smok wawelski, Lajkonik, Pan Twardowski i postacie związane z historią Polski.

W 2018 roku tradycja budowania szopek krakowskich została wpisana na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.
Wystawę można oglądać do 2 lutego.

Pierwszy, oficjalny konkurs szopek krakowskich urządzono w 1937 roku. Druga wojna światowa na krótko przerwała ten zwyczaj, ale od 1945 roku ponownie odbywają się konkursy szopkarskie. W każdy pierwszy czwartek grudnia wytwórcy szopek prezentują swoje dzieła publiczności pod pomnikiem Adama Mickiewicza w Krakowie. Na dźwięk hejnału mariackiego twórcy szopek wraz ze swoimi dziełami tworzą barwny korowód. Kolędnicy prowadzą wszystkich uczestników konkursu do Muzeum Krakowa, gdzie jury dokonuje wyboru najpiękniejszej szopki roku w kilku kategoriach.

O tradycji tworzenia szopek krakowskich dr Mariusz Klarecki - jeden z kuratorów wystawy – opowiedział Ewie Plisieckiej.