Logo Polskiego Radia
IAR
Dariusz Adamski 09.09.2022

W Wilnie odsłonięto kopię przedwojennej makiety pomnika Adama Mickiewicza

W Wilnie odbyło się uroczyste odsłonięcie rzeźby Adama Mickiewicza. Jest to kopia pomnika zaprojektowanego sto lat temu przez rzeźbiarza Zbigniewa Pronaszkę.

Figura została ustawiona przed gmachem polskiej ambasady, na Skwerze Konstantego Szyrwida. Jak mówi Polskiemu Radiu dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie Małgorzata Stefanowicz-Pecela, w dwudziestoleciu międzywojennym powstała tylko makieta tej rzeźby, a Wilno przed II wojną światową nie doczekało się prawdziwego pomnika wieszcza. "Nikomu się ta rzeźba nie podobała. Miała ona 12 metrów wysokości, była wykonana z drewna i skrzypiała. Legenda miejska głosi, że uderzył w nią piorun i została spławiona aż do Morza Bałtyckiego. Wszyscy odetchnęli z ulgą" - wyjaśnia Stefanowicz-Pecela.

Posłuchaj
00:52 11932089_1.mp3 W Wilnie odsłonięto kopię przedwojennej makiety pomnika Adama Mickiewicza - przygotował Kamil Zalewski

 

Pomnik Adama Mickiewicza stanął w Wilnie dopiero w 1984 roku. Znajduje się tuż obok kościoła św. Anny, a jego autorem jest litewski twórca Gediminas Jokubonis. Z kolei architektem odłoniętej dziś figury jest Tomas Valentinaitis, a rzeźbiarzami - Vejas Aliukas i Matas Janušonis.

Kopia makiety Zbigniewa Pronaszki ustawiona została na Skwerze Szyrwida w ramach obchodów Roku Romantyzmu Polskiego. Niedaleko znajduje się budynek, w którym mieściła się drukarnia, gdzie po raz pierwszy w 1822 roku zostały wydrukowane mickiewiczowskie "Ballady i romanse". To właśnie one zapoczątkowały epokę romantyzmu w literaturze polskiej. Uroczystość odsłonięcia rzeźby uświetnił występ uczniów Gimnazjum im. Władysława Syrokomli w Wilnie, Polskiego Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca "Wilenka" oraz występ wileńskiej artystki Ewy Rawłuszewicz. Kopię makiety przedwojennego pomnika Adama Mickiewicza można oglądać do końca tego roku.

Ustawienie kopii makiety pomnika Zbigniewa Pronaszki jest inicjatywą Instytutu Polskiego w Wilnie oraz Muzeum Wilna.


IAR/dad