Logo Polskiego Radia
PR dla Zagranicy
Ewa Plisiecka 01.09.2023

„A jednak wojna” – wystawa plakatów ze zbiorów Muzeum Niepodległości w Warszawie

Prezentowana w warszawskiej Galerii W-Z ekspozycja pokazuje plakaty propagandowe, które w sierpniu 1939 r. nawoływały do powszechnej mobilizacji w obliczu zagrożenia wojną.    

Plakaty i obwieszczenia, które można zobaczyć na wystawie, są jak okna w przeszłość, przez które możemy ujrzeć jedne z najtrudniejszych momentów w historii Polski i Europy XX wieku.

Rok 1939 to zmierzch dawnego świata urządzonego przez Traktat Wersalski, który nie dał sobie rady z rosnącą potęgą totalitaryzmów. Polska jako pierwsza z zagrożonych państw podjęła wyzwanie zbrojnej konfrontacji z totalitaryzmem nazistowskim, która finalnie przerodziła się także w wojnę z totalitaryzmem komunistycznym. Ta mordercza batalia, okupiona niewyobrażalnym cierpieniem ofiar i zniszczeniem kraju rozpoczęła hekatombę II wojny światowej, która pochłonęła dziesiątki milionów ofiar i niosła ze sobą skalę niewyobrażalnego okrucieństwa, jakiego wcześniej ludzkość nie doświadczyła.

O wystawie plakatów propagandowych „A jednak wojna” z okresu tuż przed wybuchem II wojny światowej Katarzyna Skorupa-Malińska z Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej opowiedziała Ewie Plisieckiej.