Logo Polskiego Radia
PR dla Zagranicy
Ewa Plisiecka 22.02.2024

Konkretna pomoc dla kultury ukraińskiej oraz inwentaryzacja strat wojennych wciąż niezbędne

Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie działające w ramach Narodowego Instytutu Dziedzictwa po dwóch latach trwania wojny oprócz rzeczowego wsparcia zajmuje się dokumentacją wojennych zniszczeń na terenie kraju, objętego agresją rosyjską.

Według najnowszego raportu UNESCO na obecną chwilę straty ukraińskich dóbr kultury na skutek wojny wynoszą trzy i pół miliarda dolarów, straty niematerialne – często nieodwracalne - są jednak nie do opisania. - Jak największe zapobieganie tym stratom jest kluczem do utrzymania ukraińskiej tożsamości narodowej, a zarazem państwowości – tłumaczy Aleksandra Brodowska z Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie. I dodaje, że inwentaryzacja strat jest niezbędna nie tylko po to, aby mieć dowody zniszczeń, ale też w kontekście przyszłej odbudowy kraju.

Po dwóch latach rosyjskiej inwazji najważniejszym elementem wsparcia dla Ukrainy jest brak akceptacji dla działań Rosji, a Ukrainę możemy wspierać poprzez ciągłe okazywanie naszej solidarności. Dlatego w ciągu ostatniego roku główną misją Centrum było podnoszenie świadomości wśród osób zajmujących się ochroną dziedzictwa kulturowego oraz osób decyzyjnych w innych krajach – tłumaczy Aleksandra Brodowska.

Centrum działające w ramach Narodowego Instytutu Dziedzictwa od pierwszych dni rosyjskiej agresji koordynuje krajowe i zagraniczne inicjatywy ratujące zasoby kulturalne naszego bliskiego sąsiada, organizuje pomoc ukraińskim instytucjom kultury oraz ich personelowi. O tym, jak ta pomoc wygląda obecnie oraz o konieczności dokumentowania ukraińskich strat wojennych Aleksandra Brodowska z Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie opowiedziała Ewie Plisieckiej.