Marcin Nowak 04.06.2011

Liga Światowa: Brazylia nie dała szans Polakom

Polscy siatkarze przegrali w Rio de Janeiro z Brazylią 0:3 (23:25, 24:26, 20:25) w swoim trzecim meczu grupy A Ligi Światowej.
Polska - BrazyliaPolska - Brazyliafot. PAP/EPA

Mecz rozpoczął się od skutecznego ataku Vissotto. Dobra gra w bloku naszych reprezentantów doprowadziła do dwupunktowej przewagi, którą Polacy utrzymali do pierwszej przerwy technicznej 6:8. Kolejne dwa ataki również zostały zatrzymane przez biało-czerwony mur i o czas poprosił trener Rezende 6:10. Po powrocie na boisko dobre ataki Vissotto i błędy Polaków doprowadziły do remisu 10:10. Nasi siatkarze nadal dobrze spisywali się w bloku co z biegiem czasu dawało im coraz większą przewagę, która sięgnęła nawet do 5 oczek 14:19. Brazylijczycy jednak szybko zdołali wyrównać. W końcówce gra była bardzo wyrównana. Najważniejsze dwie piłki skończył Giba. Brazylia wygrała 25:23.

Druga partia rozpoczęła się świetnie dla naszych siatkarzy, którzy zdobyli trzy pierwsze punkty. Do pierwszej przerwy technicznej przewaga Polaków powiększyła się do pięciu oczek 3:8. Do drugiej pauzy Brazylijczycy zniwelowali straty do dwóch punktów. W dużej mierze przyczynili się do tego Polacy, którzy popełnili wiele błędów własnych 14:16. I podobnie jak w poprzednim secie to podopieczni trenera Rezende zaczęli w końcówce partii rozdawać karty. Nie pomogły liczne zmiany wprowadzane w szeregach biało-czerwonych. Canarinhos wygrali drugą odsłonę 26:24.

W trzecim secie Brazylijczycy od początku dyktowali warunki gry. Przy stanie 13:8 Łukasza Żygadło, który bardzo niedokładnie rozdawał piłki kolegom przez całe dzisiejsze spotkanie, zmienił Paweł Woicki. Do drugiej przerwy technicznej Polakom udało się zredukować przewagę do dwóch punktów 16:14. Jednak w jak dotychczas w końcówce Brazylijczycy nie dali szans naszym zawodnikom. Mecz zakończył Giba 25:20.

W składzie reprezentacji Polski grał - Michał Ruciak.

Michał Ruciak jest jednym z bohaterów serwisu 600 dni do Londynu. To specjalny serwis przygotowany przez Informacyjną Agencję Radiową, Polskieradio.pl i Program III Polskiego Radia. Dziennikarze Polskiego Radia "monitorują" przygotowania piątki znanych polskich sportowców.

Oprócz Michała Ruciaka są to: Maja Włoszczowska - mistrzyni świata i wicemistrzyni olimpijska w kolarstwie górskim, Monika Pyrek - wicemistrzyni świata w skoku o tyczce, Markek Kolbowicz - mistrz olimpijski i mistrz świata w wioślarstwie oraz Marek Plawgo - wicemistrz Europy i brązowy medalista mistrzostw świata w biegu na 400 metrów przez płotki.

Brazylia - Polska 3:0 (25:23, 26:24, 25:20)

Brazylia: Rezende, Vissotto, Giba,Bravo, Lucas, Rodrigao, Sergio (l), Marlon, Wallace,

Polska: Żygadło, Bartman, Kurek, Ruciak, Możdżonek, Kosok, Ignaczak (l), Bąkiewicz, Jarosz, Nowakowski, Woicki

Kolejne spotkanie Polaków z Brazylijczykami zaplanowano na niedzielę na godz. 15.00.