Logo Polskiego Radia
PAP
Marcin Nowak 18.02.2011

Policja na tropie fałszerzy biletów

Zespół złożony z 36 detektywów specjalizujących się w zwalczaniu zorganizowanej przestępczości rozpracowuje międzynarodowe gangi zajmujące się fałszerstwem i rozprowadzaniem podrobionych biletów na igrzyska olimpijskie w Londynie.
Brytyjscy policjanciBrytyjscy policjancifot. PAP/EPA

Po raz pierwszy w historii do walki z fałszerzami biletów powołano specjalny zespół policyjny. W wyniku przeprowadzanych akcji aresztowano już 36 osób.

Oficjalna dystrybucja biletów na IO rozpocznie się 15 marca. Do publicznej sprzedaży trafi 6,6 mln biletów. Najtańszy będzie kosztował 20 funtów, najdroższy - na najlepsze miejsca podczas ceremonii otwarcia - 2012 funtów, czyli ponad 9000 tysięcy złotych. Kolejne dwa miliony wejściówek trafi do sponsorów, londyńskiego komitetu organizacyjnego, narodowych federacji i komitetu olimpijskiego.

- Nie mówimy o drobnej przestępczości, a o zorganizowanych gangach fałszerzy i koników, nielegalnych stronach internetowych. Mówiąc szczerze nie jesteśmy w stanie wykryć wszystkich nielegalnych biletów, ale robimy, co w naszej mocy, by wyeliminować jak najwięcej takich przestępstw - powiedział szef londyńskiej policji Nick Downing.

W związku z igrzyskami na stronie www.600dni.polskieradio.pl Polskie Radio monioruje przygotowania pięciu naszych sportowców do tej imprezy oraz ich codzienne życie. Są to: Maja Włoszczowska, wicemistrzyni olimpijska w kolarstwie górskim, Monika Pyrek, wicemistrzyni świata w skoku o tyczce, Marek Kolbowicz, mistrz olimpijski w wioślarstwie, Mare Plawgo, brązowy medalista mistrzostw świata w biegu na 400 metrów przez płotki, oraz Michał Ruciak, mistrz Europy w siatkówce.

man