Logo Polskiego Radia
Trójka
Dominika Michalak 24.03.2011

Łosoś w kapuście

W Kanadzie mieszają się wpływy kulinarne amerykańskie i francuskie. Inaczej gotuje się w Quebecu, gdzie wiele potraw smakuje tak samo jak we Francji. W anglojęzycznej części kuchnia znalazła się pod brytyjskim wpływem, tam na śniadanie podaje się jajka na bekonie – mówi Kanadyjka Marie-Jose.
Flaga KanadyFlaga Kanady(fot. sxc.hu)
Posłuchaj
  • Kulisy Kulinarnej Akademii 24 marca 2011
Czytaj także

Łosoś dobrze się wtapia w pejzaż kanadyjskiego menu. Ale będzie to łosoś w stu procentach przygotowany po francusku. Łosoś w kapuście. Do przyrządzenia potrawy potrzebne będą: masło, szalotka, bulion cielęcy, przyprawy i czerwone wino.

Masło z lodówki kroimy w kostki. Szalotkę kroimy na drobinki. Czosnek miażdżymy nożem ułożonym na płasko. W taki sam sposób kruszymy pieprz. Dodajemy szczyptę cukru, pół listka laurowego i świeżego tymianku. Dolewamy wina, które następnie ma odparować. Teraz wlewamy bulion cielęcy. Znowu dolewamy wino.

Całość musimy przecedzić przez sito, do garnuszka i wolno odparowywać. Za farsz posłużą krojone na maleńkie kwadraciki – marchewka, zielona łodyga selera, cebula i pieczarki oraz boczek. Wszystko to razem ląduje w rondelku. Liście kapusty zamaczamy w słonej wodzie. Potem do wody z lodem. Wycinamy twarde łodygi a resztę wałkujemy, żeby zrobiły się miękkie.

Oprawiamy filety łososia, wycinamy wszystko, co ciemne, czarne, brunatne i białe. Pęsetą usuwamy ości. Liście kapusty skrapiamy oliwą z oliwek. Dodajemy sól i pieprz, a na to ugotowane warzywa. Teraz płaty łososia należy zawinąć w liście, a liście w folię.

Całość trzymamy dwadzieścia minut w piecu – 170 stopni. Do podgrzanego sosu dodać nieco masła. Dodatkiem może być Fronton spod Tuluzy, negrettea i cabernet.

Aby wysłuchać całej audycji, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Audycji "Kulisy Kulinarnej Akademii" można słuchać w poniedziałki o 7.40 oraz w czwartki o 16.50.