Aneta Hołówek 16.01.2011

Ivica Kostelić znów najlepszy

Wicemistrz olimpijski Chorwat Ivica Kostelić (1.45,28) wygrał w szwajcarskim Wengen slalom alpejskiego Pucharu Świata i umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej.
Ivica KostelićIvica Kostelićfot. PAP/EPA

O 0,93 wyprzedził prowadzącego po pierwszym przejeździe Austriaka Marcela Hirschera i o 0,99 Francuza Jeana-Baptiste'a Grange'a.

Złoty medalista ubiegłorocznych igrzysk w Vancouver Włoch Giuliano Razzoli zajął 12. miejsce, a mistrz świata Austriak Manfred Pranger był 15. Polacy nie startowali.
31-letni Kostelic znakomicie rozpoczął nowy rok. W dwa tygodnie aż cztery razy stanął na najwyższym stopniu podium pucharowej rywalizacji, kolejno w slalomie równoległym w Monachium, slalomie w szwajcarskim Adelboden (po tym triumfie objął prowadzenie w klasyfikacji łącznej PŚ) oraz piątkowej superkombinacji w Wengen.

Łącznie Chorwat (znakomitą alpejką była jego siostra Janica Kostelic) ma w dorobku 15zwycięstw w PŚ, w tym 12 w slalomie.

W niedzielę mistrzowi świata z 2003 roku, drugiemu na półmetku, trochę dopisało szczęście, bowiem w finałowym przejeździe uzyskał dopiero ósmy czas. Startujący za nim Hirscher spisał się jeszcze gorzej i z 26. rezultatem stracił pierwszą pozycję.
Długo prowadził Kanadyjczyk Michael Janyk, który po pierwszym przejeździe plasował się na 17. miejscu, ale ostatecznie zabrakło mu 0,13 do podium. Jeszcze większy progres zanotował Austriak Mario Matt - z 23. lokaty przesunął się na piątą.