Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Joanna Czekajewska 06.02.2020

Ważna deklaracja Akademii Filmowej. Oscary stawiają na ekologię

"Wspieranie planety jest bardzo ważnym tematem dla wszystkich członków Akademii" - zadeklarowali organizatorzy Oscarów 2020 i podjęli działania mające na celu ochronę środowiska. Wegańskie menu oraz rezygnacja z wody w plastiku mają zwrócić uwagę na dwie palące dzisiejszy świat kwestie związane z katastrofą klimatyczną. To jednak nie wszystko! 
Wideo
  • Paulina_Gorska_Oskary.mp4

"Przez ostatnią dekadę dążyliśmy do zmniejszenia śladu węglowego, jaki po sobie zostawiamy. Kontynuujemy rozszerzanie naszego planu zrównoważonego rozwoju, a ostatecznym celem jest osiągnięcie neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla" - ogłosiła Akademia. - I świetnie! - skomentowała sprawę Paulina Górska - ekoaktywistka i edukatorka, autorka bloga o ekologii. - Uważam, że odpowiedzialnością świata Hollywood jest to, aby zwracać uwagę na ważne kwestie, takie jak zmiany klimatyczne, czy kryzys klimatyczny, z którym mamy dziś do czynienia. 

Wegańskie menu 

- To, co jemy, ma duży wpływ na to, jakie mamy problemy ze środowiskiem. Przemysłowa hodowla mięsa bardzo mocno się do tego przyczynia. Prawie 15 proc. emisji gazów cieplarnianych to jest właśnie przemysłowa hodowla mięsa. To są ogromne zasoby wody, ogromne połacie ziemi, którą musimy wykorzystywać - uzasadnia decyzję Akademii Paulina Górska. - Naukowcy mówią, że gdyby świat jadł tak dużo mięsa jak Amerykanie, czy Europejczycy, to do 2050 roku się ugotujemy - dodaje ekoaktywistka. 


Woda bez plastiku

- Plastik zalewa świat od 1950 roku. Wyprodukowaliśmy już 8 miliardów ton plastiku i niewiele z tego jesteśmy w stanie zrecyklingować, nawet dzisiaj. Mówi się, że do 2050 roku będzie więcej plastiku w oceanach, aniżeli ryb - ocenia autorka bloga o ekologii. - Plastik jest jednym z większych problemów, z którymi świat nie potrafi sobie poradzić. 


Moda vs środowisko 

Joaquin Phoenix zapowiedział, że właśnie ze względu na środowisko, na wszystkie nadchodzące gale filmowe - w tym Oscary - założy ten sam smoking. - Branża odzieżowa ma bardzo negatywny wpływ na środowisko. Przemysł modowy jest odpowiedzialny za 9-10 proc. emisji dwutlenku węgla. Z tego co produkujemy, jesteśmy w stanie zrecyklingować zaledwie 1 proc. Produkujemy coraz więcej, kupujemy więcej i nosimy coraz krócej. Potem większość wyrzucamy, bo nie wiemy co z tym robić. To jeden z wielu problemów, które mamy - opowiada Paulina Górska. Czy świat Hollywood pójdzie za tą deklaracją i gwiazdy faktycznie zaczną zwracać uwagę na zmiany klimatu? - Warto promować taką ideę, w ramach której jesteśmy w stanie nosić te same rzeczy, nie zmieniając co chwilę szafy na nową - podpowiada Paulina. 


To nie wszystko

Przez rozdaniem Oscarów 2020 będzie protestować Extinction Rebellion (międzynarodowy ruch społeczno-polityczny protestujący przeciwko bierności polityków wobec zmian klimatu). Z Waszyngtonu do Los Angeles z protestami na czas oscarowej gali przenosi się również Jane Fonda. Wszystko po to, żeby zwrócić uwagę świata na problemy, które już dziś mamy. 


Joanna Łowigus