Logo Polskiego Radia
Trójka
Gabriela Skonieczna 17.07.2013

Korea Płn. desperacko szuka przyjaciół. I handluje bronią?

- Korea Północna handlowała wszystkim, co może przynosić dochód. Były poważne dowody dotyczące fałszowania przez nią dolarów, wykorzystywania ambasad do handlu narkotykami i przemytu diamentów - mówi Łukasz Kulesa z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Jednostka należąca do państwa północnokoreańskiego chciała wpłynąć w ubiegłym tygodniu do Kanału Panamskiego. Pod ładunkiem cukru znajdowały się elementy rakiet balistycznych, dziewięć rozbrojonych pocisków i części do dwóch MIG-ów.Jednostka należąca do państwa północnokoreańskiego chciała wpłynąć w ubiegłym tygodniu do Kanału Panamskiego. Pod ładunkiem cukru znajdowały się elementy rakiet balistycznych, dziewięć rozbrojonych pocisków i części do dwóch MIG-ów. PAP/EPA/Alejandro Bolivar
Posłuchaj
  • Korea Płn. desperacko szuka przyjaciół i handluje bronią? (Trzy strony świata/Trójka)
Czytaj także

Te praktyki swoje apogeum osiągnęły w latach 90., kiedy reżim stał na skraju załamania ze względów gospodarczych. Jak mówi gość Ernesta Zozunia, handel bronią konwencjonalną w przypadku Korei Północnej nie wydaje się jeszcze najgorszy, mogłoby bowiem dochodzić do sprzedaży komponentów broni jądrowej.

Czytaj więcej na temat Korei Północnej w raporcie specjalnym >>>

Korea wykorzystuje każdą możliwość handu, nawet wymiennego, co nie dziwi, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że kraj ten ma bardzo niewielu przyjaciół. - To Syria, Iran, państwa arabskie oraz państwa afrykańskie, które same mają nie najlepsze kontakty z Zachodem , jak Sudan czy Zimbabwe. Kiedyś także Birma, ale kontakty się rozluźniły - mówi gość audycji "Trzy strony świata". W jego ocenie zgoda Korei na naprawienie kubańskiego sprzętu w zamian za dostawę cukru wydaje się prawdopodobna m.in. ze względu na biedę panującą na wyspie. - Kuba dysponuje bronią otrzymaną jeszcze od ZSRR, ale nie ma środków pozwalających na pokrycie kosztów jej serwisu w Rosji, czy na Ukrainie - podkreśla Łukasz Kulesa.

Więcej komentarzy do bieżącej sytuacji na świecie znajdziesz na podstronach audycji "Raport o stanie świata" oraz "Trzy strony świata".

gs