Logo Polskiego Radia
Jedynka
Maja Bobrowska 01.03.2011

Lokalna Grupa Działania

Stowarzyszenie - Lokalna Grupa Działania "Razem dla Radomki"
Posłuchaj
  • "Razem dla Radomki"
Czytaj także

/



Aktywizacja lokalnej społeczności, rozwój regionu i jego promocja - tym zajmują się Lokalne Grupy Działania, które funkcjonują już na terenie całej Polski. Takich grup będzie przybywać - przekonuje profesor Andrzej Kowalski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

- Taka jest konieczność, świat staje się co raz bardziej skomplikowany. W związku z tym każde środowisko powinno mieć ludzi, którzy potrafią wsłuchać się w potrzeby swoich współmieszkańców i mają siłę realizować różnego rodzaju pomysły. Tego nikt spoza lokalnej społeczności nie zrobi. Nie da się centralnie realizować programów, ani na szczeblu województwa, ani powiatu. Muszą to robić ludzie, którzy potrafią znaleźć narzędzia i potrafią przekonać, że to co się robi w ich społeczności warte jest propagowania oraz, że znajdą się nabywcy na różnego rodzaju lokalne produkty i usługi turystyczne.

Takie osoby znalazły się na Mazowszu i działają w Stowarzyszeniu Lokalna Grupa Działania "Razem dla Radomki". Stowarzyszenie działa na rzecz rozwoju obszaru gmin: Jedlińsk, Przysucha, Przytyk, Wieniawa, Wolanów oraz Zakrzew. I, jak mówi Cezary Nowek - prezes Stowarzyszenia "Razem dla Radomki", stawia na współpracę z gminami, innymi stowarzyszeniami, przedsiębiorcami i rolnikami.

- Postawiliśmy na współpracę. Oczekiwania i potrzeby są realizowane w sposób następujący: zawiązujemy współpracę ze stowarzyszeniem, z gminą, czy z przedsiębiorstwem i wspólnie piszemy projekt. W 2010 roku, wspólnie z gminą Wolanów i przedsiębiorcą oraz z gminą Jedlińsk napisaliśmy i zrealizowaliśmy dwa programy skierowane do sześćdziesięciu uczestników, którzy aktywnie poszukiwali możliwości rozwoju swojego małego przedsiębiorstwa i biznesu. Wspólnie z Lokalną Grupą Działania "Perły Czarnej Nidy" z województwa świętokrzyskiego udało nam się pozyskać środki na stworzenie w pięciu gminach Szkolnych Klubów Przedsiębiorczości.

Wsparcie, które stowarzyszenie otrzymało od Unii Europejskiej umożliwiło gminom realizację także kilku innych projektów - wymienia Sławomir Białkowski, wójt gminy Zakrzew.

- W tej chwili gmina Zakrzew prowadzi procedurę przetargową budowy Domu Ludowego w miejscowości Dąbrówka Nagórna. Z Programu Odnowy Wsi pozyskaliśmy sumę 500 tysięcy złotych, a przewidywany koszt to około półtora miliona złotych, z czego 30 procent to dofinansowanie jakie otrzymaliśmy. Realizujemy też kilka małych projektów. Pomagają nam w tym miejscowe szkoły. Są to głównie projekty, popularyzujące tradycję ludową naszego regionu. W zespole „Zakrzewiaki” dzieci poznają twórczość ludową, będą zakupione stroje ludowe i instrumenty muzyczne.

Jak widać Stowarzyszenie „Razem dla Radomki” aktywnie włącza się w lokalne działania kulturalne w swoich gminach. Ale, jak mówi Cezary Nowek, stowarzyszenie w przyszłości chce działać na większą skalę.

- Chcemy dbać nie tylko o rozwój naszego stowarzyszenia, ale także tych innych stowarzyszeń, które funkcjonują na terenie gminy np. Stowarzyszenia Przyjaciół Zakrzewa, Wolanowa, Przysuchy, Jedlińska czy Wieniawy, które także robią dobrą robotę, ale wciąż brakuje im kilku rzeczy, m.in. pieniędzy i możliwości organizacyjnych. Bez takiego zewnętrznego wsparcia będzie im się trudno przebić. My trochę tego doświadczenia już nabyliśmy i staramy się w tym partnerstwie im pomagać.

Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Razem dla Radomki” chce sprawić, aby obszar gmin, na którym działa stał się miejscem atrakcyjnym zarówno dla jej mieszkańców, jak i dla turystów.

Przygotowała Justyna Golonko

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi: www.minrol.gov.pl oraz Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich: www.ksow.pl