Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 08.03.2011

Odnowa zabytków za pieniądze Unii

Te kościołki, cerkwie, kapliczki, odmalowane, odnowione, świadczą o bogactwie kulturowym całej Polski. W ramach unijnych programów dofinansowanie do remontu wynosi 75 procent. Pozostałe 25 proc. muszą zgromadzić społeczności lokalne
Cerkiew cmentarna w ŁosinceCerkiew cmentarna w ŁosinceFot: zaranoczka.narew.gmina.pl

/

Z programu Rozwój i Odnowa Wsi wypłacono do końca lutego prawie 530 milionów złotych, z których przeprowadzono szereg inwestycji związanych z budową, przebudową i remontem lub wyposażeniem świetlic i domów kultury, obiektów sportowych, placów zabaw, czy renowacją zabytków.

Jednym z takich zabytków jest wybudowana w 1863 roku cmentarna kapliczka w Łosince na Podlasiu oraz cerkiew parafialna z 1886 roku. Ksiądz prawosławny Jerzy Kos opowiada, że kapliczka stała na murowanych fundamentach, ale zgniłe były podwaliny i bale w ścianach. Jednym słowem ruina. W 2009 roku parafia dostała niespełna 247 tysięcy złotych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Pieniądze dało też ministerstwo kultury i Urząd Marszałkowski. Łącznie kwota dotacji to 332 tysiące 285 złotych, a wkład własny parafii to prawie 130 tys.

Kapliczka została wyremontowana. - Daliśmy nowe podwaliny dębowe, nowe okna i drzwi, obłożyliśmy zabytek kamieniem, dach został pokryty gontem, do stanu pierwotnego została przywrócona kopuła. Jednym słowem generalny remont.

Parafianie są bardzo zadowoleni. - Sami byśmy tego nie zrobili - mówi Konstanty Sołowianiuk. Parafianie i mieszkańcy składają się teraz, żeby spłacić kredyt 130 tysięcy złotych.

Minister rolnictwa Marek Sawicki podkreśla, że ochrona zabytków to jedno z ważniejszych działań w ramach odnowy wsi. Chodzi nie tylko o zabytki sakralne, ale również świeckie. - Ale te kościołki, cerkwie, kapliczki, odmalowane, odnowione, świadczą o bogactwie kulturowym całej Polski - mówi minister Sawicki. Przypomina, że w ramach tych programów unijne dofinansowanie wynosi 75 procent. Pozostałe 25 proc. muszą zgromadzić społeczności lokalne. - Ale widać, że społeczności lokalne dobrze to wykorzystują, bo w tej chwili kontraktacja jest wypełniona już w 80 procentach.

Zainteresowanie takim dofinansowanie stale rośnie. Ci, którzy dostali takie fundusze nie kryją zadowolenia. - Na pewno było warto - mówi ksiądz prawosławny Jerzy Kos. Przyjeżdżają turyści, w wakacje nawet 150 samochodów dziennie. Parafianie są zadowoleni. A zabytek pozostanie dla potomnych.

(ag)

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi: www.minrol.gov.pl oraz Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich: www.ksow.pl