Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Agnieszka Kamińska 05.07.2012

Parlament Europejski potępił aresztowanie Andrzeja Poczobuta

Posłowie domagają się wycofania zarzutów i zaniechania śledztwa wobec Andrzeja Poczobuta. Przyjęto rezolucję potępiającą łamanie praw człowieka na Białorusi.
Andrzej PoczobutAndrzej Poczobutzpb.org.pl

W rezolucji przyjętej w czwartek w Strasburgu, deputowani wyrazili "głębokie zaniepokojenie z powodu pogarszającej się sytuacji obrońców praw człowieka na Białorusi" i potępili "wszelkie groźby wobec dziennikarzy i osób korzystających ze swojego prawa do swobody wypowiedzi".

Parlament Europejski zdecydowanie potępił aresztowanie Andrzeja Poczobuta oraz postawione mu zarzuty. Posłowie z zadowoleniem przyjęli jego zwolnienie z aresztu, domagając się jednocześnie zaniechania śledztwa i wycofania wszystkich postawionych mu zarzutów.

Mając na uwadze sposób w jaki władze białoruskie rozprawiły się ze społeczeństwem obywatelskim po wyborach prezydenckich w grudniu 2010 roku, Parlament uważa, że sprawa Poczobuta jest "umotywowana politycznie i jej celem jest przeszkodzenie mu w prawowitym wykonywaniu jego zawodu dziennikarza i działalności lidera mniejszości narodowej". Parlament uważa, że kara 3 lata w zawieszeniu na jaką już wcześniej został skazany dziennikarz jest w rzeczywistości metodą zastraszania oraz próbą zmuszenia do autocenzury.

Parlament wezwał również władze białoruskie do natychmiastowego zaprzestania wszelkich form wywierania nacisku na dziennikarzy oraz do wycofania wszelkich zarzutów postawionych dziennikarzom ściganym za ich działalność zawodową oraz do ich rehabilitacji.

Andrzej Poczobut, korespondent Gazety Wyborczej na Białorusi, jak również prominentny polsko-białoruski działacz mniejszości oraz przewodniczący Rady Naczelnej Związku Polaków na Białorusi został aresztowany 21 czerwca w Grodnie pod zarzutem zniesławienia prezydenta Aleksandra Łukaszenki. W sobotę został zwolniony z aresztu, postawiono mu jednak zarzuty zniesławienia Aleksandra Łukaszenki, zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności. Działacze Związku Polaków na Białorusi obawiają się, że nowy proces może skutkować długoletnim więzieniem dla Andrzeja Poczobuta, mając zwłaszcza na względzie poprzedni wyrok wobec dziennikarza, trzy lata wolności w zawieszeniu na dwa lata.

na podstawie informacji Biura Parlamentu Europejskiego w Warszawie

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś