Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 06.04.2011

Kłopoty Portugali nie osłabiają złotego

Kłopoty tzw. krajów peryferyjnych, w tym Portugalii osłabiają strefę euro, to zaś oddala perspektywę przyjęcia Polski do tej strefy.
Kłopoty Portugali nie osłabiają złotegofot. SXC

Cała Europa tzw. peryferyjna, czyli kraje leżące na obrzeżach Unii Europejskiej, ma kłopoty z zadłużeniem. Szczególnie widoczne jest to w trzech państwach - w Grecji, Irlandii, a ostatnio w Portugalii.

Zdaniem profesora Adama Nogi z Akademii Leona Koźmińskiego, kryzys w Portugalii nie jest zaskoczeniem. Przypomina, że wzrost gospodarczy tego kraju był sztucznie podtrzymywany. Teraz zadłużenie Portugalii wynosi 80 proc. w stosunku do PKB. To o wiele więcej niż w Polsce. Zadłużenie gospodarstw domowych wynosi 100 proc., a przedsiębiorstw aż 140 proc. W pewnym momencie zaczynają się problemy z obsługą takiego długu, za który trzeba coraz więcej płacić. Trzeba wprowadzać drastyczne oszczędności, a to z kolei rodzi protesty społeczne.

- Wzrosło ryzyko takiego scenariusza, że Portugalia powiadomi wierzycieli, iż nie jest w stanie spłacać długu - ocenia Ignacy Morawski, ekonomista Polskiego Banku Przedsiębiorczości. Jego zdaniem, przewidywanie tego, czy Portugalia ogłosi upadłość jest jak rzut monetą. Zwraca uwagę, że tym, co różni Portugalię od np. Japonii, gdzie zadłużenie wynosi 200 proc., jest charakter długu. W Japonii jest to dług wewnętrzny, w Portugalii dług zagraniczny. Zdaniem ekonomisty, rząd Portugalii powinien natychmiast negocjować np. z Międzynarodowym Funduszem Walutowym o udzielenie pożyczki.

Na sytuację Polski kłopoty Portugalii mają niewielki wpływ. - Gdyby Portugalia zbankrutowała, to rzeczywiście zachwiałoby to polską walutą - ocenia Ignacy Morawski. Wskazuje jednak, że dopóki Hiszpania jest bezpieczna, a na razie jest bezpieczna, dopóty wpływ kryzysu portugalskiego na Polskę w krótkim terminie jest ograniczony.

Kłopoty krajów peryferyjnych osłabiają strefę euro, to zaś oddala perspektywę przyjęcia Polski do tej strefy. Zdaniem ekonomisty, w Polsce za mało się o tym mówi.

(ag)

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy wybrać "Portugalia ma kłopoty" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.