Usługi realizowane w modelu chmury obliczeniowej obejmują więc udostępnianie infrastruktury IT (Infrastructure-as-a-service), systemów operacyjnych (Platform-as-a-service) i oprogramowania (Software-as-a-service), a także narzędzi łączących różne funkcjonalności Cloud Computingu. Rozwiązania takie jak serwery dedykowane, hybrydy czy kolokacja serwerów stwarzają tu elastyczne warunki do osiągania optymalnej mocy obliczeniowej w każdym przypadku.
Exea Data Center
Exea Data Center to ponad 4,7 tysięcy m² powierzchni, 4 niezależne komory z miejscem na 320 pełnowymiarowych szaf typu rack, a przede wszystkim ogromny potencjał zaawansowanych technologii informatycznych. Projekt powstał w oparciu o najnowsze formy korzystania z wirtualnych serwerów dostosowywanych do zapotrzebowania użytkowników.
- Profesjonalne centrum przetwarzania danych to sposób na skuteczne zarządzanie wirtualnymi zasobami przez korporacje, dostawców usług IT, ale i firmy sektora MŚP oraz start-upy – podkreśla Elżbieta Zdrojewska z Exea. W praktyce rozwiązanie takie wiąże się z ograniczeniem wydatków na zakup i utrzymanie sprzętu, zwiększeniem bezpieczeństwa, dostępem do najnowszych technologii oraz ochroną danych.
Bezpieczeństwo
W czerwcu obiekt Exea Data Center wyposażono w nowoczesne serwery Hewlett-Packard. Gromadzone na nich informacje podlegają rygorystycznym, wielowymiarowym procedurom bezpieczeństwa:
- bezpieczeństwo fizyczne (konstrukcja i lokalizacja budynku, infrastruktura spełniająca restrykcyjne normy, monitoring, ochrona fizyczna, wykrywanie, sygnalizacja i automatyczne gaszenie ognia i dymu w serwerowni, klimatyzacja z systemem free cooling)
- bezpieczeństwo mocy (wielu niezależnych dostawców łączy internetowych, zasilanie z 2 oddzielnych trafostacji, trójfazowy system UPS, agregat prądotwórczy)
- bezpieczeństwo danych (cykliczny backup, dodatkowy backup na streamerach, fizyczne firewalle, logiczny firewall dla każdego klienta, system prewencji intruzów IPS, połączenie z serwerem wirtualnym przy pomocy tunelu VPN).
Exea Data Center to połączenie technologii przyszłości z wieloletnim branżowym doświadczeniem Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Centrum pracuje już w pełnym zakresie, a oficjalna konferencja otwarcia odbędzie się 19 września br.
Projekt „Rozbudowa i rozwój działalności Toruńskiego Parku Technologicznego” realizowany jest jako kluczowy w ramach działania 5.3 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013.
autor: Informacja prasowa