Ponad 10 milionów Polaków, którzy ukończyli 50 lat, nie korzysta z internetu. Tę liczbę ma zmniejszyć kampania "Tydzień z Internetem".
W ramach akcji w sieci bibliotek w całym kraju będą organizowane spotkania informacyjne, na których osoby starsze będą mogły dowiedzieć się, jakie możliwości daje im internet - mówi Mariusz Boguszewski z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
Głównym problemem starszych ludzi jest brak potrzeby korzystania z internetu, dlatego spotkania mają pokazać im różne możliwości wykorzystania tego narzędzia w życiu codziennym - zapewniają organizatorzy. Osoby po pięćdziesiątce najczęściej tłumaczą się, że internet jest nie dla nich, czasem też nie mają w ogóle styczności z komputerem. Problemem jest też brak dostępu do internetu - albo z powodu ceny albo z przyczyn technicznych, bo w Polsce wiele terenów jest ciągle białą plamą pod względem dostępności usług internetowych.
W naszym kraju z sieci korzysta 42 procent osób między 54 a 60 rokiem życia. Dla porównania, w Stanach Zjednoczonych jest to 78 procent osób w tym wieku.
Strona dla seniora
Dobrym sposobem na włączenie tych osób do korzystania z sieci jest na przykład zakładanie dla nich specjalnych portali. Jednym z takich portali jest strona www.kulturaviva.pl której wydawcą jest Instytut Adama Mickiewicza - Narodowa Instytucja Kultury.
Jak mówi szefowa portalu Nina Dziemidowicz aby oswoić osoby powyżej 50-tki z internetem, taka strona musi być przyjazna i prosta w obsłudze. Nina Dziemidowicz zaznaczyła, że takie specjalne portale dla osób "50+" są doskonałym wstępem do sprawienia, by osoby z tej grupy były dobrze oswojone z internetem i nie miały z tym w przyszłości żadnego problemu. Według Niny Dziemidowicz walka z cyfrowym wykluczeniem dzisiejszych pięćdziesięciolatków i osób starszych jest sprawą niezwykle ważną. Internet jest bowiem narzędziem pozwalającym aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym i kulturalnym.
rk