Od kilku dni o tej porze mówimy o tym, jak bezpiecznie kupować w internecie, jak bezproblemowo korzystać z wirtualnego konta bankowego i po czym poznać bezpieczne strony internetowe. Najważniejsze zasady bezpiecznego korzystania z bankowości elektronicznej przybliżają nam eksperci Związku Banków Polskich i Robert Lidke.
Robert Lidke: Na aukcjach internetowych można kupić przedmioty, które trudno znaleźć w zwykłych sklepach. Cena takich przedmiotów najczęściej jest bardzo atrakcyjna. Zakupy na aukcjach internetowych mogą nam dać dużo satysfakcji pod warunkiem, że korzystamy z wiarygodnych stron aukcyjnych - zauważa Remigiusz Kaszubski ze Związku Banków Polskich.
Remigiusz Kaszubski: -Nie każda strona aukcyjna jest stroną prawdziwą i musimy sobie z tego zdawać sprawę. W Polsce jest kilka stron, które są powszechnie znane, które mają doskonałe rekomendacje i przede wszystkim z takich stron powinniśmy korzystać. To oczywiście wpływa na to, że nowe strony aukcyjne będą miały większe problemy z budową swojej renomy, ale każdy uczciwy sprzedawca będzie mógł zaproponować system, który jest bezpieczny, pewny i wiarygodny.
R.L.: Jeśli korzystamy z pośrednictwa znanego serwisu aukcyjnego mamy większą ochronę przed próbami oszukania nas przez nieuczciwych sprzedawców. Jak ten mechanizm działa - wyjaśnia Piotr Balcerzak ze Związku Banków Polskich.
Piotr Blcerzak: -Mamy sytuację, że ktoś zaoferował towar, niestety po wpłaceniu pieniędzy nie otrzymujemy ani żadnego towaru, ani zwrotu gotówki. Innym sposobem popełnienia przestępstwa przy wykorzystaniu serwisu internetowego może być np. wpłacanie zaliczek na jakiś towar. Jeżeli nie dostaniemy towaru, albo nie dostaniemy zwrotu pieniędzy, powinniśmy niezwłocznie zawiadomić serwis internetowy aukcyjny o takim fakcie, gdzie odpowiednie osoby podejmą działania i powiadomią organy ścigania, ewentualnie zablokują konto, tak żeby ofiarami tego oszusta nie padli kolejni użytkownicy tego serwisu. Nie powinniśmy dokonywać transakcji poza portalem dlatego, że bardzo często, i tak jest w przypadku serwisu internetowego Allegro, jest oferowany program ochronny konsumenta, w przypadku gdyby okazało się, że transakcja miała charakter przestępczy.
R.L.: Lepiej jednak unikać sytuacji, w której będziemy narażeni na próbę wyłudzenia naszych pieniędzy. Pierwszym ostrzeżeniem dla nas powinna być zbyt niska cena oferowanego towaru.
Piotr Blcerzak: -Musimy bardzo uważnie rozsądzić przed dokonaniem zakupu czy to faktycznie jest okazja, czy to nie jest próba oszustwa.
Remigiusz Kaszubski: -Może być atrakcyjna cena, ale to nie może być cena, która jest ceną nierzeczywistą, czyli taką, o której byśmy powiedzieli, że my byśmy nie próbowali nawet sprzedawać danego produktu w ten sposób.
R.L.: Kiedy już uznamy, że cena oferowanego towaru nie budzi podejrzeń powinniśmy sprawdzić wiarygodność sprzedawcy.
Remigiusz Kaszubski: -Zazwyczaj dobre strony aukcyjne dają rekomendację dla sprzedawcy. Im dłużej sprzedaje, im ma więcej pozytywnych rekomendacji, tym jest bardziej wiarygodny. Kolejna rzecz, którą powinniśmy zweryfikować, to kwestia kontaktu ze sprzedawcą. Jeżeli sprzedawca nie podaje nam kontaktu, czyli nie możemy się z nim skontaktować telefonicznie, mailowo, albo podane dane są danymi nieczynnymi, czyli sprzedawca nie odpowiada na nasz kontakt, to też powinniśmy się nad tym zastanowić i może nie podejmować nadmiernego ryzyka.
***Audycja zrealizowana we współpracy ze Związkiem Banków Polskich***