Nowe Technologie

E-zakupy bez problemów

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2012 14:00
Użytkownicy urządzeń mobilnych kupujący prezenty online są potencjalnymi ofiarami cyberprzestępców.
E-zakupy bez problemów
Foto: Glow Images/East News

 

Obniżki cen sprzętu elektronicznego i AGD w sezonie świątecznym sprawiają, że wiele osób wpada w prawdziwy zakupowy szał. Jednocześnie coraz większa liczba klientów będzie kupować prezenty pod choinkę przez internet wykorzystując do tego celu smartfony lub tablety.

Według prognoz popularnej porównywarki cen, PriceGrabber, prawie 2 na 10 konsumentów będzie szukać prezentów przy pomocy urządzenia mobilnego, z których 7 na 10 rzeczywiście coś kupi. Szybko rosnąca popularność zakupów mobilnych jako wygodnego i zyskownego rozwiązania jest konsekwencją wcześniejszego rozpowszechnienia zakupów w internecie.

Pod względem wygody zakupy mobilne są bezkonkurencyjne. Możemy robić je wszędzie tam, gdzie jest zasięg, do dyspozycji mamy setki sklepów online, a kupione towary są dostarczane prosto pod nasze drzwi. Nie musimy już tracić czasu w korkach i kolejkach. Odpadają niedogodności, pozostaje prostota i wygoda.

Gdziekolwiek znajdą się potencjalne ofiary, tam pojawiają się cyberprzestępcy 

Dlatego jesteśmy świadkami rosnącej liczby ataków na urządzenia mobilne. Z perspektywy oszustów, nieświadomi mobilni konsumenci to potencjalny łup.

Robienie zakupów przy użyciu urządzeń mobilnych jest bardzo łatwe. Wystarczy przejść kilka kroków od znalezienia szukanego towaru do dokonania zakupu, ale niesie to ze sobą również niebezpieczeństwa. Według danych z października 2012 roku system Android jest narażony na atak prawie 175 tys. złośliwych lub potencjalnie niebezpiecznych aplikacji. Każda z nich jest w stanie przeprowadzić szereg groźnych operacji takich jak kradzież prywatnych danych, namierzenie naszej lokalizacji lub wysyłanie wiadomości tekstowych bez naszej zgody. Możemy nie zdawać sobie z tego sprawy, lecz korzystanie z darmowego łącza czy klikanie w linki do płatnych usług może wiązać się z zagrożeniem dla naszej prywatności i prowadzić do poważnych kłopotów – mówi Rik Ferguson, Dyrektor ds. badań nad bezpieczeństwem i komunikacji w regionie EMEA w firmie Trend Micro.

Analitycy Trend Micro opracowali przewodnik po bezpiecznych mobilnych zakupach, pomagający uniknąć zamieszania związanego z zagrożeniami: „Wpadnij w bezproblemowy szał zakupowy!”. Jak zabezpieczyć się podczas zakupów mobilnych? Oto kilka praktycznych porad:

  • Najlepszych okazji szukać bezpośrednio u źródła. Aplikacje porównujące ceny są wygodne, lecz zanim się je ściągnie należy upewnić się, że pobieramy je wprost ze strony dystrybutora. Ograniczymy w ten sposób ryzyko instalacji fałszywej aplikacji zainfekowanej złośliwym kodem.
  • Uważaj na mobilny adware, chwila nieuwagi i możemy paść ofiarą reklamowego spamu. Zabezpieczenia takie jak Trend Micro™ Mobile Security Personal Edition mogą zidentyfikować tego rodzaju aplikacje.
  • Wykupienie dostępu jest bezpieczniejsze niż korzystanie z darmowych sieci Wi-Fi. Podłączając się do tych ostatnich musimy być ostrożni, ponieważ ryzykujemy ujawnienie naszych osobistych danych cyberprzestępcom. O wiele lepiej jest korzystać z legalnych, zabezpieczonych sieci, nawet jeśli wiąże się to z opłatami – nasza prywatność jest tego warta.



autor: Robert Kamiński

Czytaj także

Kontroluj swoje strony WWW bez przerwy

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2012 00:00
Internet never sleeps. Kto ma biznes w Internecie musi pamiętać, że jednym z najważniejszych czynników sukcesu jest nieprzerwana dostępność i sprawność zasobów firmy w Internecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Międzynarodowe badanie cyberprzestępczości

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2012 00:00
Projekt 2020, obejmuje badania prowadzone przez Międzynarodowy Sojusz ds. Cyberbezpieczeństwa (International Cyber Security Protection Alliance - ICSPA) pod kierownictwem Europolu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

HP w raporcie o cyberprzestępczości

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2012 00:00
HP przedstawił wyniki dorocznego badania, z którego wynika, że w ciągu ostatnich trzech lat częstotliwość cyberataków wzrosła przeszło dwukrotnie, a wynikające z nich straty finansowe zwiększyły się o prawie 40%.
rozwiń zwiń