Nowe Technologie

Jak podnieść gospodarcze znaczenie regionu?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2012 00:00
W Forum na Rzecz Konkurencyjności Europy Środkowo-Wschodniej biorą udział przedstawiciele 31 państw z Europy Środkowo-Wschodniej i Południowej oraz Azji Centralnej. Reprezentują oni zarówno administrację publiczną, jak i sektor prywatny. Forum gości wysokich rangą urzędników państwowych, wśród których znajdą się ministrowie administracji, pracy, sprawiedliwości i edukacji, a także eksperci UNESCO, Banku Światowego i Światowego Forum Ekonomicznego.
Euro
Euro

To prestiżowe spotkanie jest okazją do omówienia w gronie regionalnych decydentów sektora publicznego i prywatnego tematu podniesienia znaczenia tej części kontynentu w światowej gospodarce. Patronat nad wydarzeniem zorganizowanym przez firmę Microsoft objął Minister Administracji i Cyfryzacji, Michał Boni.

 

„Wierzymy, że dyskusja o przyszłości naszego regionu na tak wysokim szczeblu przyczyni się do wyznaczenia nowych horyzontów rozwoju oraz poszerzenia wizji możliwości i potencjału Europy Środkowo-Wschodniej. Microsoft jest firmą, która doskonale rozumie, ile szans kryje się we współdziałaniu wokół wspólnego celu, jakim jest praca na rzecz rozwoju kraju czy regionu oraz podniesienie konkurencyjności. Pragnęlibyśmy, aby warszawskie Forum pokazało, iż nowoczesne technologie to jedna z najszybszych dróg do sukcesu we współczesnym świecie” – powiedział Jacek Murawski dyrektor generalny polskiego oddziału Microsoft.


  • W spotkaniu Wśród nich znaleźli się między innymi Michał Boni - Minister administracji i cyfryzacji, Rzeczpospolita Polska, Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego, Orlando Ayala - Wiceprezes firmy Microsoft, prezes ds. rynków rozwijających się, Graham Colclough –Wiceprezes Capgemini, Margareta Drzeniek Hanouz - Dyrektor, starszy ekonomista, Światowe Forum Ekonomiczne, Stephen Kinnock - Dyrektor na Europę, Światowe Forum Ekonomiczne, Fengchun Miao - Senior Programme Specialist of ICT in Education in Education Sector of UNESCO HQs oraz Zoran Stancic - Zastępca Dyrektora Generalnego, Dyrekcja Generalna Społeczeństwo Informacyjne i Media, Komisja Europejska.

 

Strategie sukcesu

 

To pierwsze tego rodzaju spotkanie, podczas którego decydenci ze sfer rządowych oraz sektora prywatnego mogą wymienić doświadczenia związane z budowaniem pozycji ekonomicznej tej części świata w warunkach gwałtownego przyspieszenia rozwoju technologicznego oraz rosnącej konkurencyjności na globalnych rynkach.

 

„Od pewnego czasu obserwujemy, że azjatyckie tygrysy wykazują najwyższą aktywność w wysoce lukratywnych przedsięwzięciach w obszarze nowych technologii. To ważny sygnał dla Europy - Środkowej, Wschodniej i Południowej - a także dla Azji Centralnej, że można znacznie lepiej wykorzystać teleinformatykę” – zauważa dr Małgorzata Bonikowska, partner zarządzający polskiego ośrodka analitycznego THINKTANK.

 

W związku z coraz głębszym oddziaływaniem cyfryzacji na funkcjonowanie współczesnego świata, trwa poszukiwanie nowych, skutecznych i efektywnych kosztowo, rozwiązań, tworzących szanse w globalnej rywalizacji gospodarczej. Coraz powszechniejsza jest świadomość, że nowoczesne strategie rozwoju i budowania konkurencyjności powinny opierać się na szerokim wykorzystaniu teleinformatyki.

 

„Mamy wielkie doświadczenie w realizacji projektów informatycznych, zarówno dla największych światowych koncernów, jak i administracji publicznych wielu państw. Wiemy, jakie zalety posiadają dobre e-systemy i chcielibyśmy podczas tego Forum podzielić się tą wiedzą z naszym partnerami” – deklaruje Michał Jaworski, dyrektor ds. strategii technologicznej w polskim oddziale Microsoft.

 

Technologiczna dźwignia

 

Jak pokazują badania przeprowadzone przez Instytut Globalny McKinsey, w ostatnich 15 latach technologie internetowe przyczyniły się na rynkach dojrzałych i wschodzących do 7-procentowego wzrostu PKB. W roku 2011 liczba miejsc pracy w branży technologicznej zwiększyła się do 38 milionów. Co ważniejsze, ma ona wpływ na wzrosty w innych obszarach rynku. Teleinformatyka pozwala jednak nie tylko na generowanie i maksymalizowanie wzrostu gospodarczego. Sprzyja ona także modernizacji, racjonalizacji i optymalizacji tych dziedzin, które trwale decydują o powodzeniu poszczególnych krajów i regionów. Należą do nich edukacja, rynek pracy i administracja publiczna. Ich sprawność, elastyczność i zgodność z aktualnymi potrzebami zależy dzisiaj w dużym stopniu od cyfrowych narzędzi. Są to elementy tzw. cyfrowej dźwigni, sprzyjającej dynamice postępu.

 

Cyfrowa rzeczywistość

 

Organizatorzy Forum przygotowali sesje tematyczne, podczas których eksperci przedstawią warunki oraz koncepcje wykorzystania teleinformatyki w budowaniu systemów kształcenia, administracji i zarządzania rynkiem pracy, adekwatnych do cyfrowej rzeczywistości. Dyskusje panelowe obejmą m.in. takie zagadnienia, jak: znaczenie e-kompetencji na współczesnym rynku pracy, dostosowanie szkolnictwa do wymagań nowoczesnych form zatrudnienia oraz możliwości stosowania w sferze publicznej modelu architektury korporacyjnej. Forum zakończy się, spisaniem w formie raportu, listy dobrych praktyk i najlepszych przykładów wprowadzania projektów dotyczących e-państwa i e-usług dla obywateli oraz rekomendacji, dotyczących działań ukierunkowanych na podwyższanie konkurencyjności gospodarczej przy wykorzystaniu teleinformatyki.



Czytaj także

Czy e-państwo usprawni administrację

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2012 00:00
Czy i jak można usprawnić struktury administracji publicznej przy pomocy nowoczesnych narzędzi teleinformatycznych? Zagadnienie to będzie jednym z przedmiotów dyskusji uczestników dwudniowego międzynarodowego Forum na Rzecz Konkurencyjności Europy Środkowo-Wschodniej, które rozpocznie się 15 maja 2012 roku w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska gospodarzem debaty o przyszłości gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2012 00:00
Największe miasta Polski stają się organizatorami spotkań, których efekty mogą sprzyjać wzrostowi znaczenia Europy Środkowo-Wschodniej. Konferencje te goszczą wybitnych polityków, biznesmenów i naukowców, mających wpływ na strategiczne decyzje dotyczące kluczowych dziedzin życia.
rozwiń zwiń