Nowe Technologie

Zaatakowano 30 proc. komputerów w Europie Zachodniej i Ameryce

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2012 00:00
Szczegółowa analiza charakteru cyberprzestępczości w Ameryce Północnej i Europie Zachodniej przeprowadzona w pierwszej połowie 2012 r. przez ekspertów z Kaspersky Lab wykazała, że komputery 33,4% internautów zostały zaatakowane przynajmniej jeden raz podczas korzystania z internetu.
Zaatakowano 30 proc. komputerów w Europie Zachodniej i Ameryce
Foto: Glow Images/East News

 

Największą liczbę ataków odnotowały Włochy i Hiszpania, które znalazły się w grupie wysokiego ryzyka (zaatakowanych zostało tam ponad 40% komputerów połączonych z internetem). Wszystkie inne kraje objęte badaniem znalazły się w grupie średniego ryzyka (21 - 40%), z wyjątkiem Danii, która stanowi jedno z najbezpieczniejszych państw (zaatakowanych zostało mniej niż 20% użytkowników). 

 


  • Prawie połowa analizowanych państw z Ameryki Północnej i Europy Zachodniej znalazła się w pierwszej dwudziestce globalnego rankingu liczby użytkowników internetu. Wiele osób z tych państw trzyma pieniądze na kontach bankowych, a podczas zakupów online płaci za towary i usługi przy użyciu kart bankowych. Doskonale wiedzą o tym cyberprzestępcy i dlatego celem większości ich ataków przeprowadzanych w Ameryce Północnej i Europie Zachodniej są informacje finansowe. W regionach tych ogromna liczba komputerów jest zainfekowana szkodliwymi programami, które gromadzą dane finansowe. Trojany kradnące dane finansowe, takie jak Sinowal, SpyEye czy ZeuS, zebrały znaczną część swojego żniwa właśnie w tych krajach.       

 


  • Oprócz uzyskania nieautoryzowanego dostępu do kont bankowych użytkowników cyberprzestępców interesuje również system płatności PayPal oraz platforma aukcyjna eBay: serwisy te stanowią cel 34% i 9% wszystkich ataków phishingowych przeprowadzonych odpowiednio w Ameryce Północnej i Europie Zachodniej. Oba systemy są połączone z kartami bankowymi użytkowników, co pozwala cyberprzestępcom wyczyścić ich konta. Oprócz danych uwierzytelniających atakujący próbują również wyłudzić od użytkowników inne poufne informacje, takie jak numery ubezpieczenia, daty urodzenia i kody bezpieczeństwa CVV2 dla kart kredytowych.    

 

Pełna wersja artykułu „Geografia cyberprzestępczości: Europa Zachodnia i Ameryka Północna” jest dostępna w Encyklopedii Wirusów VirusList.pl prowadzonej przez Kaspersky Lab: http://www.viruslist.pl/analysis.html?newsid=720.

Czytaj także

15. rocznica Kaspersky Lab

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2012 00:00
Na okoliczność rocznicy firma przygotowała zestawienie 15 najbardziej szkodliwych rozwiązań w historii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Międzynarodowe badanie cyberprzestępczości

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2012 00:00
Projekt 2020, obejmuje badania prowadzone przez Międzynarodowy Sojusz ds. Cyberbezpieczeństwa (International Cyber Security Protection Alliance - ICSPA) pod kierownictwem Europolu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dwa główne zagrożenia dla biznesu

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2012 00:00
Jak podaje Kaspersky Lab, cyberzagrożenia są na drugim miejscu na liście głównych problemów, z jakimi borykają się przedsiębiorstwa. Cyberprzestępczość i zagrożenia z tym związane wyprzedza tylko zagrożenie brakiem stabilności gospodarczej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cyberwojna to nowa rzeczywistość

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2012 00:00
Ostatni raport o zagrożeniach firmy F-Secure przedstawia zmieniający się krajobraz bezpieczeństwa informatycznego, w którym tradycyjne zagrożenia ze strony wirusów i złośliwego oprogramowania ustępują pola zorganizowanym cyberatakom dokonywanym na zlecenie rządów. Raport szczegółowo opisuje nowe, zaawansowane robaki internetowe Stuxnet i Flame oraz największe zagrożenia, z jakimi internauci borykali się w pierwszej połowie roku.
rozwiń zwiń