Nowe Technologie

IT w 2030

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2012 00:00
Magnus Kalkuhl, dyrektor europejskiej sekcji Globalnego Zespołu ds. Badań i Analiz (GReAT), Kaspersky Lab, przewiduje przyszłość IT.
IT w 2030

 

Magnus Kalkuhl z Kaspersky Lab, przewiduje, że przyszłość IT diametralnie zmieni się w 2030 roku, ponieważ cloud computing, rzeczywistość rozszerzona, komputery kwantowe, sztuczna inteligencja oraz nanotechnologia ewoluują, tworząc technologię informatyczną nowej generacji.    

„Nie ma wątpliwości, że nasza zależność od technologii komputerowej nadal będzie rosnąć” – komentuje Magnus Kalkuhl, ekspert z Kaspersky Lab. „Dobrą stroną jest to, że nowe, rewolucyjne wynalazki sprawią, że nasze życie stanie się lepsze. Niestety, oznacza to również ewolucję cyberzagrożeń, poczynając od trojanów, a kończąc na cyberbroni. Każda nowa technologia będzie stwarzała jeszcze więcej wyzwań dla bezpieczeństwa".

W swoim artykule „Bezpieczeństwo IT w 2030” Kalkuhl maluje jasną przyszłość utopii zbudowanej na fundamentach postępu technologicznego, napędzanej innowacjami i możliwościami, która będzie całkowicie inna niż dzisiejszy świat cyfrowy. Z drugiej strony przyspieszenie rozwoju ewolucyjnego technologii przyszłości skłania autora do przedstawienia również alternatywnej wizji dystopii opartej na całkowitej zależności od technologii, w której podważona zostanie prywatność człowieka, indywidualność oraz ogólne bezpieczeństwo.       

Ekspert z Kaspersky Lab przedstawia w swoim artykule technologie, które w przyszłości mogą stać się „codzienną rzeczywistością”, analizując potencjalne korzyści i zagrożenia każdej z nich.      

Kluczowe wnioski

  • Technologia już teraz odgrywa ważną rolę w naszym życiu;
  • Nowe technologie radykalnie zmienią charakter świata cyfrowego, sprawiając, że współczesne urządzenia i odpowiadające im branże staną się przestarzałe;
  • Telewizory, komputery, smartfony i tablety zostaną zastąpione przez okulary rozszerzonej rzeczywistości;
  • Oprogramowanie, filmy i muzyka będą dostępne wyłącznie w chmurze;
  • Konsole do gier zostaną zastąpione ogromnymi wirtualnymi światami dostępnymi w każdym miejscu;
  • W pełni zautomatyzowane systemy transportu na nowo zdefiniują sposób, w jaki przemieszczają się ludzie;
  • W wyniku rozwoju sztucznej inteligencji życie i dobrobyt człowieka będą w ogromnym stopniu zależeć od technologii, a nie zdrowego rozsądku;
  • Zaawansowane systemy komputerowe staną się największym dobrodziejstwem lub zagrożeniem, w zależności od stosunku ludzi do sztucznej inteligencji oraz tego, jak dobrze zaimplementowane zostaną te systemy.  

 



autor: Cezary Tchorek-Helm

Czytaj także

Polskie IT rośnie

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2012 00:00
Raport firmy Computerworld pokazuje, że polski rynek IT (ICT) osiągnął w 2011 wartość 31,3 mld zł. To 8 proc. wzrostu (2,3 mld zł) w porównaniu do roku ubiegłego. Największy wzrost został odnotowany w sektorze sprzętu (57,5 proc. rynku), następnie usług IT (29 proc.) oraz oprogramowania (13,5 proc.).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie IT: zmiany, zmiany, zmiany

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2012 11:29
EMC opublikowało wyniki badania dotyczącego transformacji sektora IT. Nadchodzą zmiany.
rozwiń zwiń