Nowe Technologie

DNS Changer

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2012 00:00
W czasie, w którym Trend Micro współpracowało z FBI w doprowadzeniu gangu Esthosts przed wymiar sprawiedliwości, trojan o nazwie DNS Changer zaatakował około 4 miliony komputerów.
DNS Changer
Foto: Glow Images/East News

 

Teraz liczba ta spadla – eksperci twierdzą, że w niewłaściwy sposób z internetem łączy się około 300 tysięcy urządzeń. Dziś jednak Amerykanie wyłączyli zabezpieczenia chroniące maszyny zakażone trojanem DNS Changer, a część z 300 tysięcy osób (w tym blisko 5 tysięcy Polaków) może stracić dostęp do sieci.      

 

„FBI przez rok kontrolowało zainfekowane serwery, które dziś zostały wyłączone. Należy pamiętać o tym, że samo usunięcie zagrożenia z komputera nie wystarczy. Aby nie być cały czas zależnym od niebezpiecznych serwerów należy zmienić też nasze ustawienia DNS” - mówi Rik Ferguson, Dyrektor ds. badań nad bezpieczeństwem i komunikacji w regionie EMEA w firmie Trend Micro.

 


  • Przypomnijmy – Trend Micro – jako jedyna firma z branży bezpieczeństwa IT, wspierała FBI w śledztwie prowadzącym do ujęcia grupy hakerów, którzy stworzyli sieć Esthost. Wieloletnia aktywność cyberprzestępców miała na celu między innymi wyłudzanie pieniędzy z transakcji internetowych. Od 2007 roku hakerzy manipulowali również internetowymi reklamami – estońscy cyberprzestępcy zarabiali na tym miliony dolarów.



Czytaj także

Rozwiązanie przeciwko APT dla firm

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2012 00:00
Ataki APT to jedno z największych zagrożeń stojących obecnie przed administracją  publiczną i przedsiębiorcami. Typowy atak APT składa się z kilku elementów: od zbierania  informacji pomagających w opracowaniu i rozpowszechnieniu zainfekowanych treści wśród pracowników przez infiltracje sieci aż do identyfikacji i kradzieży danych. Wszystko zaczyna się od załącznika do maila.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Euro 2012 u cyberprzestępców

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2012 00:00
Stało się już powszechną praktyką, że przy okazji wielkich imprez uaktywnia się ciemna strona sieci. Międzynarodowe mistrzostwa piłkarskie posłużyły za przynętę, mającą skłonić internautów do odwiedzenia złośliwych stron internetowych.
rozwiń zwiń