Nowe Technologie

Wirus zwiększa rachunki za komórkę

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2012 12:01
Analitycy zagrożeń z firmy antywirusowej ESET ostrzegają posiadaczy smartfonów z systemem Android przed koniem trojańskim Boxer.AA.
Wirus zwiększa rachunki za komórkę
Foto: Glow Images/East News

 

Zainfekowany tym zagrożeniem telefon rozsyła bez wiedzy i zgody użytkownika wiadomości SMS na numery o podwyższonej opłacie. Posiadacz telefonu orientuje się, że padł ofiarą wspomnianego zagrożenia, dopiero po otrzymaniu zawyżonego rachunku, na którym wyszczególniono usługę premium, której nigdy nie zamawiał.

  • Jak podkreślają eksperci z laboratorium antywirusowego ESET koń trojański Boxer.AA pojawił się jakiś czas temu i nadal aktywnie atakuje w 63 krajach świata. Aż 60% wszystkich infekcji stanowią te zarejestrowane na terenie Europy. Zagrożenie bierze na cel również polskich użytkowników smartfonów z systemem Android. W jaki sposób Boxer.AA przenika do telefonu? Zarażone trojanem aplikacje można pobrać np. z wielu stron internetowych, które wabią nieświadomych zagrożenia użytkowników, obiecując im darmowy dostęp do nielegalnych kopii płatnych i popularnych gier dla smartfonów z Androidem, m.in. Sim City Deluxe Free, Need for Speed Shift Free czy Assassin Creed. Początkowo, według relacji ekspertów, zainfekowane aplikacje były dostępne również w oficjalnym sklepie Google Play, skąd jednak szybko je usunięto.
  • Infekcję inicjuje zwykle sam użytkownik, pobierając z sieci nielegalną kopię gry. Zbyt szybka akceptacja warunków, na jakich dana aplikacja jest udostępniana naraża użytkownika na nieoczekiwane koszty. W treści umowy licencyjnej przeczytać można bowiem, że za uzyskanie dostępu do danej zawartości zostanie pobrana opłata, uiszczona za pośrednictwem wiadomości SMS o podwyższonej opłacie. W umowie jest również fragment informujący o tym, że twórca aplikacji nie bierze żadnej odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez program, w tym za straty finansowe użytkownika.

„Po zagnieżdżeniu się w pamięci telefonu Trojan Boxer.AA identyfikuje kody MCC (Mobile Country Code) oraz MNC (Mobile Network Code), dzięki którym wie, w jakim kraju i z jakiej sieci korzysta jego ofiara. Następnie Boxer.AA koreluje wspomniane kody z numerem telefonicznym, na który przesyła wiadomość SMS premium” - tłumaczy zasadę działania zagrożenia Kamil Sadkowski, analityk zagrożeń z firmy ESET.

W Polsce Trojan Boxer.AA rozsyła wiadomości premium na numer 92505 - za każdy taki SMS rachunek użytkownika jest obciążany kwotą 25 zł netto. W sieci można znaleźć wpisy zaniepokojonych internautów, którzy nigdy nie wysyłali żadnych wiadomość SMS premium, a mimo to na ich rachunku widniejetakapozycja i związana z nią niemała opłata.

„Trojan zaciera wszelkie ślady swojej aktywności, ukrywając przed użytkownikiem m.in. wiadomości potwierdzające aktywację usługi dla danego numeru premium. Boxer.AA próbuje również wykorzystać połączenie z Internetem, aby dotrzeć do jednego z dwóch adresów WWW, dzięki którym trojan może zapisać swoją ofiarę do kolejnej usługi premium” -  dodaje Kamil Sadkowski.

Kamil Sadkowski z firmy ESET radzi posiadaczom smartfonów z Androidem jak ustrzec się przed koniem trojańskim Boxer.AA:

  • Pobieraj aplikacje wyłącznie z oficjalnego sklepu Google Play.
  • Zainstaluj na swoim smartfonie aplikację antywirusową np. ESET Mobile Security.
  • Jeśli to możliwe zablokuj u swojego operatora możliwość wysyłania z Twojego telefonu wiadomości SMS premium.

 

 


autor: Cezary Tchorek-Helm

Czytaj także

Zagrożenia w Androidzie: 300 procent wzrostu w Q2 2012

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2012 00:00
Liczba nowych szkodliwych programów atakujących platformę Android wzrosła niemal trzykrotnie w drugim kwartale bieżącego roku - mówi raport Kaspersky Lab. W drugim kwartale 2012 pojawiło się niemal 15 tysięcy nowych szkodliwych programów atakujących mobilny system Google'a.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co to jest ransomware?

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2012 10:54
Wielu internautów spotkało się w ostatnim okresie z komunikatem „Ten system operacyjny został zablokowany ze względów bezpieczeństwa”. Winę za to ponosi szkodliwe oprogramowanie, znane pod nazwą ransomware.
rozwiń zwiń
Czytaj także

5 prognoz dotyczących bezpieczeństwa w 2013

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2012 12:42
Internet zmienia się bardzo szybko - równie szybko działają internetowi przystępce. Co nas czeka w dziedzinie zagrożeń internetowych w 2013 roku?
rozwiń zwiń