Nowe Technologie

Rekordowa dostawa polskich serwerów do CERN

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2012 23:00
ACTION sfinalizował kolejne rekordowe wdrożenie w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych w Genewie. CERN jest odbiorcą kolejnych już 1221 serwerów Actina Solar.
Action S.A.
Action S.A.

 

Urządzenia dołączyły do 1132 serwerów tej marki pracujących w CERN od października 2010 roku. Wartość dostarczonych do CERN serwerów wynosi 9 581 347,51 złotych. Łącznie w genewskim ośrodku naukowo-badawczym pracują już 2353 serwery Actina Solar.

 

1086 lat filmów

 

2353 serwery łącznie zostały wyposażone w 4428 procesorów, posiadających 22 364 rdzeni obliczeniowych. Teoretyczna moc obliczeniowa dostarczonych do CERN maszyn wynosi ponad 210 TFLOPS (liczba operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę). Oznacza to, że superkomputer o takiej mocy byłby w stanie przeprowadzić 210 bilionów działań matematycznych w ciągu sekundy. Dla porównania, wszyscy mieszkańcy Ziemi musieliby poświęcić na dokonanie tych obliczeń około 4200 lat. 11 546 dysków twardych zainstalowanych w polskich serwerach jest w stanie pomieścić ponad 18,5 petabajta danych, co odpowiada 4,7 mln standardowych płyt DVD (o pojemności 4,38GB). Gdyby wszystkie te płyty zawierały filmy, to dysponowalibyśmy materiałem video o długości prawie 1086 lat.

 


  • Serwery Actina Solar funkcjonują w ramach liczącej ponad 8,5 tysiąca serwerów infrastruktury informatycznej Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych. Każde nowe urządzenie, zanim rozpocznie swoją pracę w jej ramach, musi przejść szereg testów kompatybilności i wydajności.

 

Zderzacz

 

Polskie urządzenia wspierają pracę Wielkiego Zderzacza Hadronów – największego na świecie akceleratora cząstek elementarnych. Ich głównym zadaniem jest przetwarzanie i analizowanie danych powstałych w wyniku zderzania cząstek w Wielkim Zderzaczu Hadronów.

 


  • Niedawno światowe media obiegła informacja o kolejnym wielkim sukcesie naukowców z CERN. Przeprowadzili oni eksperymenty, których wyniki sugerują, że bozon Higgsa, zwany także „boską cząstką”, istnieje. Choć na potwierdzenie tej informacji przyjdzie nam jeszcze poczekać, zgromadzone w wyniku eksperymentów ATLAS i CMS dane przybliżyły naukę do znalezienia odpowiedzi na to pytanie.



Czytaj także

Polskie serwery wspomogą naukowców z CERN

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2012 12:08
Europejska Organizacja Badań Jądrowych w Genewie zamówiła kolejne serwery do wspierania pracy Wielkiego Zderzacza Hadronów.
rozwiń zwiń