Nowe Technologie

Mikrokomórki na Olimpiadzie

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2012 00:00
W związku z Olimpiadą w Londynie pojawiły się wysokowydajne mikrokomórki. System zrealizowany został z myślą o wszystkich, którzy uczestniczą w wydarzeniach sportowych związanych z rozpoczętymi Igrzyskami. Projekt dedykowany jest klientom sieci O2 należącej do jednego z największych operatorów telekomunikacyjnych - Telefonica.
Mikrokomórki na Olimpiadzie
Foto: Glow Images/East News

 

Szybki rozwój mobilnych usług transmisji danych napędzany przez smartfony, laptopy i tablety spowodował takie nasilenie ruchu, że obecnie operatorzy szukają sposobów na lokalne zwiększenie przepustowości sieci. Wi-Fi to atrakcyjna i ekonomiczna opcja. Jak podreśla McManus, główny dyrektor operacyjny Telefonica UK, system SmartCell został wybrany, ponieważ oferuje on najlepsze rozwiązania dla operatorów Wi-Fi i najbardziej przyszłościową strategię integracji Wi-Fi z istniejącą i przyszłą infrastrukturą komórkową.

 

Projekt opiera się na urządzeniach SmartCell™ 8800 działających już w najbardziej ruchliwych miejscach centralnego Londynu, takich jak Trafalgar Square, Parliament Square, Oxford Street czy Covent Garden. System został wdrożony w celu zapewnienia bezpłatnej, szybkiej i niezawodnej łączności Wi-Fi w czasie Igrzysk Olimpijskich.

 

Mikrokomórki SmartCell 8800 to pierwszy system bezprzewodowy klasy operatorskiej, w którym zastosowano opatentowaną technologię obsługującą wiele technologii radiowych, w tym szybki dwupasmowy standard 802.11n Wi-Fi, mikrokomórki 3G/4G oraz bezprzewodowe łącza dosyłowe (backhaul) 5GHz. Dzięki temu sieć O2 poprzez jedno urządzenie może łatwo i ekonomicznie oferować zarówno szybką łączność Wi-Fi, jak i komórkową.

 

Poważną barierą we wdrażaniu mikrokomórek jest kwestia zasilania i dostępności łączy dosyłowych do lokalizacji, następnie zaś jak najefektywniejsze wykorzystanie technologii bezprzewodowych. Potrzebne są wielofunkcyjne produkty klasy operatorskiej - proste we wdrożeniu, dyskretne i bardzo skalowalne. Właśnie takim produktem jest SmartCell, dzięki czemu został on wybrany przez 02— powiedział Michał Jarski,  Dyrektor Regionalny Ruckus Wireless, firmy odpowiedzialnej za wdrożenie.

 

Technologia mikrokomórek

 

Mikrokomórki to zupełnie nowe podejście strukturalne do problemu uzupełniania niedoborów przepustowości w sieciach dostawców usług. Są to mikroaturowe stacje bazowe, które łączą licencjonowane i nielicencjonowane technologie radiowe z bezprzewodowymi łączami dosyłowymi, aby dostarczyć sygnał o niższej mocy, który jednak jest znacznie bliżej użytkowników mobilnych. Rezultatem jest lepszy zasięg, jakość głosu i wyższa szybkość transmisji danych.

 

Ponadto mikrokomórki umożliwiają operatorom zapewnienie sygnału mobilnego wysokiej jakości tam, gdzie poprzednio było to nieekonomiczne, na przykład w budynkach lub odległych obszarach. Pozwalają też zaspokoić rosnący popyt na mobilną transmisję danych zwiększając przepustowość sieci znacznie niższym kosztem. System Ruckus SmartCell oferuje operatorom wzrost przepustowości za sprawą mikrokomórek LTE połączonych z punktami dostępowymi Wi-Fi, co ogranicza koszty dzierżawy i łączy dosyłowych. Integracja Wi-Fi i mikrokomórek LTE w rdzeniu komórkowym pomaga też operatorom zoptymalizować wykorzystanie radiowej sieci dostępowej, co przekłada się na dalszy wzrost wydajności oraz spójne wrażenia abonentów.



Czytaj także

Ruckus Wireless rusza na podbój polskiego rynku

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2012 00:00
Ruckus Wireless, międzynarodowy producent bezprzewodowych rozwiązań sieciowych, poinformował o planach intensywnego rozwoju w Polsce. Firma, która produkuje sprzęt oraz projektuje i buduje inteligentne sieci Wi-Fi, planuje stać się jednym z liderów branży.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Reklama dźwignią?

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2012 00:00
Olimpijski mecz otwarcia wzbudził wśród kibiców siatkówki spore emocje. Ale to co się działo w przerwach mogło wprawić w osłupienie. Agencja reklamy? Dom mediowy? Kto to wymyślił?
rozwiń zwiń