Nowe Technologie

BYOD a bezpieczeństwo urządzeń mobilnych

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2012 00:00
Badania zlecone przez Trend Micro potwierdzają, że trend BYOD (Bring Your Own Device) przyjmuje się w coraz większej liczbie miejsc pracy. Niezmiennie bezpieczeństwo urządzeń pozostaje głównym problemem firm. Badania przygotowane przez niezależne firmy konsultingowe potwierdzają, że konsumeryzacja jest jednym z głównych trendów i wyzwań dla przedsiębiorstw.
BYOD a bezpieczeństwo urządzeń mobilnych
Foto: Glow Images/East News

 

Firma Trend Micro w ubiegłym tygodniu ogłosiła wyniki badań przeprowadzonych na jej zlecenie przez Forrester Consulting. Według analiz większość (78 proc.) managerów IT w Stanach Zjednoczonych i Europie twierdzi, że w ich firmach pracownicy posługują się już urządzeniami prywatnymi do realizacji zadań w pracy. Inne badanie, przeprowadzone przez Decisive Analytics (również na zamówienie Trend Micro), wskazuje nie tylko, że trend BYOD upowszechnił się w przedsiębiorstwach, lecz także, że bezpieczeństwo urządzeń mobilnych jest obecnie jednym z najważniejszych problemów dla firm.

 

„Firmy, które zadają sobie pytanie czy pozwolić pracownikom na przynoszenie własnych urządzeń do pracy powinny dać sobie spokój z dalszym roztrząsaniem sprawy – jasne jest, że można dzięki temu zyskać przewagę nad konkurencją, o ile wprowadzimy odpowiednie środki bezpieczeństwa. Fenomen jakim jest BYOD daje przewagę firmom, które są na niego otwarte, wzmacniając innowacyjność i kreatywność w miejscu pracy przy jednoczesnym ograniczeniu ogólnych kosztów całej organizacji. Kluczowym elementem umożliwiającym poradzenie sobie z impetem nowego trendu jest wprowadzenie odpowiednich polityk i procedur BYOD, które zapewnią ochronę wszystkim urządzeniom. Podejmując współpracę z partnerem ds. bezpieczeństwa, który rozumie jak odpowiednio chronić urządzenia w obrębie całej sieci, firmy mogą czerpać korzyści z nowego trendu i nie utonąć w nawale informacji” – mówi Cesare Garlati wiceprezes ds. bezpieczeństwa urządzeń przenośnych w Trend Micro.

 

Konsumeryzacja a bezpieczeństwo urządzeń



  • Najbardziej pouczającym wnioskiem płynącym z raportu z badań pt. Kluczowe strategie namierzania i oceniania wartości konsumeryzacji sfery IT, jest informacja o tym, że 78 proc. firm wprowadza obecnie programy BYOD.

  • Rozbijając ten wynik na części składowe dowiemy się, że 60 proc. respondentów włącza smartfony do strategii BYOD, a 47 proc. również tablety i laptopy. Na pytanie o powody wprowadzenia programu BYOD w firmie, 70 proc. respondentów uznało, że główną przyczyną tak wielkiej popularności programów tego typu jest zwiększona wydajność.


  • Wyniki badań raportu Trendy i obserwacje dotyczące konsumeryzacji urządzeń przenośnych wskazują, że prawie wszystkie (83 proc.) firmy z otwartą polityką BYOD posiadają też regulacje wymagające instalacji oprogramowania bezpieczeństwa jako środka zapobiegawczego wyciekom danych. Kwestie te znajdują dalsze potwierdzenie w deklaracjach 86 proc. menadżerów IT ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Niemiec, którzy twierdzą, że bezpieczeństwo danych przechowywanych na smartfonach to główny problem, jeśli chodzi o urządzenia podłączane do sieci przedsiębiorstw.

 

Trendy konsumeryzacji

 

Obie serie badań podkreślają, że konsumeryzacja zagościła już na dobre w firmach. Zwłaszcza raport Trendy i obserwacje dotyczące konsumeryzacji urządzeń przenośnych potwierdza to zjawisko, np. w statystykach mówiących, że prawie połowa (47 proc.) przedsiębiorstw, które pozwalają na podłączanie prywatnych urządzeń pracowników do sieci firmy doświadczyło wycieku danych. Natychmiastową reakcją tychże firm były zmiany procedur bezpieczeństwa, w tym takie działania, jak ograniczenie dostępu do danych (45 proc.) lub instalacja oprogramowania chroniącego dane (43 proc.). Bardzo niewielki odsetek przedsiębiorstw decyduje się na całkowitą likwidację polityki BYOD po incydencie (12 proc.), zdając sobie sprawę z korzyści tego rozwiązania, jednak pod warunkiem wprowadzenia odpowiednich środków bezpieczeństwa.

 

Metodologia badań

 

Obie serie badań dotyczących konsumeryzacji zostały przeprowadzone na zlecenie Trend Micro w pierwszej połowie 2012 roku. Ponad 200 specjalistów branży IT wzięło udział w badaniu Kluczowe strategie namierzania i oceniania wartości konsumeryzacji sfery IT. Wszyscy respondenci pracują w firmach w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech, które posiadają sformalizowane programy BYOD oraz zatrudniają przynajmniej 500 osób. Z każdą z osób przeprowadzono 45-minutowy wywiad. Ponad 400 specjalistów branży IT przebadali wspólnie pracownicy Trend Micro i Decisive Analytics, opracowując raport Trendy i obserwacje dotyczące konsumeryzacji urządzeń przenośnych. Wszyscy uczestnicy badania pracują w firmach w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Niemczech, które posiadają sformalizowane programy BYOD oraz zatrudniają przynajmniej 500 osób.

 

Materiały dodatkowe

 


  • Aby zapoznać się z ankietą firmy Forrester - Kluczowe strategie namierzania i oceniania wartości konsumeryzacji sfery IT – wejdź tutaj.

  • Kompletne wyniki ankiety przeprowadzonej przez Decisive Analytics - Trendy i obserwacje dotyczące konsumeryzacji urządzeń przenośnych – można znaleźć tutaj.

  • Więcej informacji na temat konsumeryzacji znajdziesz na stronie Trend Micro:  www.trendmicro.com/consumerization.



Czytaj także

BYOD: nowy trend w firmach

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2012 00:00
BYOD (Bring your own device) to wykorzystanie w środowisku pracy prywatnych urządzeń pracowników. BYOD dynamicznie się rozwija i, jak każda moda, ma swoje zalety i wady. Pentacomp przedstawia za i przeciw popularyzacji urządzeń prywatnych w pracy, jak również zwraca uwagę przedsiębiorców na obszary ryzyka związanego z BYOD.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bezpieczniej w modelu  BYOD

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2012 00:00
Rozwiązanie Trend Micro Mobile Security 8.0. oferuje nowe funkcje do zarządzania aplikacjami oraz umożliwia bardziej szczegółową kontrolę bezpieczeństwa. Jest ono szczególnie przydatne w środowiskach BYOD (bring your own device), w których pracownicy używają prywatnych urządzeń mobilnych do celów służbowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy warto inwestować w model BYOD?

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2012 00:00
Czy warto wdrożyć w firmie model BYOD? Jego zwolennicy przekonują, że jest to kolejny, naturalny etap rozwoju przedsiębiorstwa. Coraz więcej osób korzysta z mediów społecznościowych i narzędzi on-line, a na rynku pojawiają się coraz to nowe tablety i smartfony. Pracownicy oczekują więc, że firma pozwoli im korzystać podczas pracy z urządzeń, które najbardziej im odpowiadają. Przedstawiciele drugiej szkoły uważają jednak, że ten nowy trend nie jest tak korzystny, jak mogło się kiedyś wydawać, zwłaszcza ze względu na problemy dotyczące bezpieczeństwa, kosztów i zarządzania danymi.
rozwiń zwiń