Nowe Technologie

Teraz będzie mobilnie

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2013 12:20
Rosnąca popularność urządzeń mobilnych oraz dysków SSD sprawi, że w 2013 roku zapotrzebowanie na usługi odzyskiwania danych wśród polskich firm będzie większe – przewidują eksperci z laboratoriów odzyskiwania danych Kroll Ontrack.
Teraz będzie mobilnie
Foto: Glow Images/East News

 

„Technologia rozwija się w bardzo szybkim tempie. Na rynek trafia coraz więcej nowoczesnych rozwiązań dedykowanych użytkownikom biznesowym. To znacznie poprawia efektywność prowadzonych działań, jednak polscy menedżerowie i kierownicy działów IT muszą mieć świadomość tego, że bez równoległych zmian w procedurach bezpieczeństwa, kluczowe dane firmy są zagrożone. W przejściowej fazie wdrażania nowych technologii ma to szczególne znaczenie” – mówi Paweł Odor, główny specjalista polskiego oddziału Kroll Ontrack.

Z przygotowanego przez  Kroll Ontrack podsumowania minionego roku i prognozy na kolejny wynika, że dane użytkowników biznesowych są narażone na nowe ryzyka. Przyczynia się do tego stały rozwój technologii, nie zawsze idący w parze z zachowaniem odpowiednich standardów bezpieczeństwa polskich firm.

2012 – tablety, wirtualizacja i szyfrowanie danych

W minionym roku największym wyzwaniem związanym z odzyskiwaniem danych był, według ekspertów, znaczny wzrost liczby urządzeń mobilnych: tabletów, smartfonów i laptopów wykorzystywanych w celach biznesowych oraz trend BYOD (Bring Your Own Device), polegający na wykorzystywaniu prywatnych, głównie mobilnych urządzeń do celów służbowych. Dla pracowników i pracodawców rozwiązanie to jest korzystne i praktyczne, jednak w 2012 roku wielu z nich przekonało się, że niesie ono za sobą także poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa danych. Specjaliści przyznają, że odnotowali znaczny wzrost liczby zapytań związanych z odzyskiwaniem danych z urządzeń mobilnych. Problemem było także zapewnienie bezpieczeństwa danych firmowych na urządzeniach prywatnych.

  • W 2012 roku coraz więcej małych i średnich przedsiębiorstw korzystało ze środowisk wirtualnych. Wzrost zastosowania tej technologii szedł w parze ze wzrostem liczby przypadków utraty danych przechowywanych

i przetwarzanych w tych środowiskach. Według inżynierów Kroll Ontrack, liczba błędów popełnionych przez użytkowników środowisk wirtualnych np. omyłkowych skasowań wirtualnych dysków, zwiększyła się w minionym roku o 10 procent w porównaniu do poprzedniego okresu.

  • Jako jedno z największych wyzwań związanych z odzyskiwaniem danych specjaliści wskazali szyfrowanie danych. Urządzenia z wbudowanym mechanizmem szyfrowania stały się popularniejsze m.in. ze względu na szybkość przetwarzania danych i zaczęły wypierać z rynku specjalistyczne oprogramowanie przeznaczone do tego celu.

W ubiegłym roku producenci coraz częściej fabrycznie wyposażali m.in. dyski HDD w aktywny mechanizm szyfrowania danych. Czyniło to ewentualny proces odzyskiwania danych zdecydowanie bardziej skomplikowanym.

2013 – SSD, platformy mobilne i migracja danych

Za największe wyzwanie w 2013 roku eksperci Kroll Ontrack uznają wzrost liczby dysków SSD, coraz popularniejszych w środowiskach biznesowych. Ich mechanizm działania jest bardziej złożony od tradycyjnych napędów. Odzyskiwanie danych z urządzeń SSD wymaga tym samym od firm świadczących takie usługi specjalistycznych narzędzi, oprogramowania, a przede wszystkim – regularnych i znaczących inwestycji w działy R&D, opracowujące nowe rozwiązania. Przedsiębiorstwa rozważające użycie dysków SSD powinny w swoich procedurach uwzględnić zarówno ryzyko wystąpienia utraty danych, jak i czasochłonny proces ich odzyskiwania.

  • W 2013 roku dużym wyzwaniem dla firm będzie regularny wzrost liczby urządzeń mobilnych. ​Nowe platformy mobilne, działające w oparciu o Microsoft Windows 8 i Microsoft Office 365 sprawią, że w pracy użytkownicy coraz częściej będą korzystać z tabletów. Pracodawcy powinni im wówczas zagwarantować pracę w bezpiecznym środowisku, z ustalonymi procedurami odzyskiwania oraz niszczenia danych.
  • Poważnym wyzwaniem dla użytkowników biznesowych w 2013 roku będzie także migracja na nowe platformy, m.in. najnowszą wersję Windows Server obsługującą nowy system plików (ReFS) oraz system zarządzania pamięcią masową. Jeśli odpowiednio nie zabezpieczy się tego procesu, podczas przenoszenia danych do nowego środowiska może dojść do utraty kluczowych informacji.



autor: Cezary Tchorek-Helm

Czytaj także

BYOD: nowy trend w firmach

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2012 00:00
BYOD (Bring your own device) to wykorzystanie w środowisku pracy prywatnych urządzeń pracowników. BYOD dynamicznie się rozwija i, jak każda moda, ma swoje zalety i wady. Pentacomp przedstawia za i przeciw popularyzacji urządzeń prywatnych w pracy, jak również zwraca uwagę przedsiębiorców na obszary ryzyka związanego z BYOD.
rozwiń zwiń
Czytaj także

BYOD a bezpieczeństwo urządzeń mobilnych

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2012 00:00
Badania zlecone przez Trend Micro potwierdzają, że trend BYOD (Bring Your Own Device) przyjmuje się w coraz większej liczbie miejsc pracy. Niezmiennie bezpieczeństwo urządzeń pozostaje głównym problemem firm. Badania przygotowane przez niezależne firmy konsultingowe potwierdzają, że konsumeryzacja jest jednym z głównych trendów i wyzwań dla przedsiębiorstw.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Połowa firm straciła dane

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2012 00:00
Z najnowszego badania Kroll Ontrack wynika, że prawie 50 proc. firm na całym świecie doświadczyło w 2011 utraty e-maili lub dokumentów służbowych. Badanie, w którym uczestniczyły także polskie firmy, wskazuje, że koszty utraty kluczowych informacji z najpopularniejszych systemów do obsługi poczty elektronicznej i pracy grupowej rosną z każdym rokiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Optymalizacja mobilnych urządzeń w chmurze

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2012 00:00
Alcatel-Lucent wprowadza udoskonalenie do rozwiązania Application Fluent Network, pozwalające automatycznie dostosować i zoptymalizować całą sieć firmową, aby płynnie i skutecznie wspierać mobilne urządzenia i aplikacje działające w czasie rzeczywistym w sieci LAN, centrum danych oraz w sieci WAN.
rozwiń zwiń
Czytaj także

BYOD odbija się czkawką?

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2012 00:00
Po okresie zachłyśnięcia się otwartą polityką bezpieczeństwa i udostępnianiem danych na urządzenia  mobilne pracowników pojawia się refleksja o spadającym bezpieczeństwie firm.
rozwiń zwiń
Czytaj także

BYOD: Pracownicy mówią tak, a pracodawcy - dlaczego nie?

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2012 09:00
Blisko 69% osób wykorzystuje prywatne urządzenia mobilne w miejscu pracy, ale mniej niż 5% robi to w celach służbowych – wynika z danych zebranych przez Cal.pl, jednego z dostawców usług hostingowych w Polsce. O nowym trendzie BYOD (Bring Your Own Device), który nadciąga z Zachodu coraz częściej mówi się także w kontekście polskich firm, przedsiębiorstw i instytucji.
rozwiń zwiń