Nowe Technologie

USB 3.0, HD Audio oraz WiDi powstały w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2013 04:00
USB 3.0, HD Audio, WiDi. Co łącze te trzy technologie? Między innymi to, że ich współtwórcami są pracownicy gdańskiego centrum R&D firmy Intel.
USB 3.0, HD Audio oraz WiDi powstały w Polsce?

USB 3.0 to najnowszy standard uniwersalnej magistrali szeregowej, umożliwiającej komunikację i transfer danych między rozmaitymi urządzeniami. Pozwala na ponad dziesięciokrotnie szybszy transfer danych niż technologia USB 2.0. Z pendrive’a USB 3.0 błyskawicznie skopiujemy więc na dysk nawet pliki o bardzo dużym rozmiarze, takie jak filmy w wysokiej rozdzielczości czy archiwa danych.

HD Audio jest standardem jakości dźwięku, zaprezentowanym przez Intel w roku 2004. Pozwala na odtwarzanie większej ilości kanałów i zapewnia lepszą jakość, niż poprzednie technologie, w filmach, grach i muzyce.

Z kolei Intel WiDi to technologia bezprzewodowego przesyłania obrazu w rozdzielczości Full HD 1080p wraz z dźwiękiem 5.1. Dzięki niej mamy możliwość obejrzenia na dużym telewizorze filmu w doskonałej jakości odtwarzanego z komputera – bez konieczności podłączania jakichkolwiek kabli.

Wszystkie powyższe technologie rozwijane były w gdańskim centrum R&D firmy Intel. Ośrodek formalnie istnieje od 1999 r., lecz jego historia jest nieco dłuższa. W roku 1991 budynek pierwszy raz otworzył swoje drzwi jako filia CrossComm, amerykańskiego przedsiębiorstwa zajmującego się sieciami komputerowymi. W roku 1997 przyłączono do niego firmę Olicom, a w 1999 cały ośrodek funkcjonował już jako oddział Intela. Na przestrzeni zaledwie kilku lat instytucja przeistoczyła się w kompleksowe centrum badawczo-rozwojowe. Jeszcze w roku 1993 pracowało w nim 90 osób, co stanowi zaledwie 9% obecnej liczby pracowników, wynoszącej 1 000.

Gdańsk jest największym oddziałem Intela w Polsce, zatrudnionych jest tam 95% wszystkich pracowników firmy w naszym kraju. To największe centrum R&D Intela w Europie, nad najnowszymi innowacyjnymi technologiami, które stają się światowymi standardami i ułatwiają nam życie, pracuje w nim ok. 800 inżynierów. Znaczna część z nich to osoby, które jeszcze w trakcie studiów skorzystały z programu stażowego. Sukces Intela w Polsce jest więc oparty na wiedzy oraz wysokich umiejętnościach absolwentów i studentów polskich uczelni technicznych i stanowi dowód najwyższego profesjonalizmu działania w warunkach rosnącej konkurencji światowej.

Oprócz trzech wymienionych wcześniej technologii, w Gdańsku opracowano również m.in. sterowniki układów graficznych zintegrowanych z procesorami Intela, a także technologię Intel Identity Protection, zapobiegającą nieuprawnionemu dostępowi do ważnych danych firmowych i osobistych. Inżynierowie w Polsce zajmują się również rozwijaniem i dostarczaniem nowych technologii na rynek serwerów. Korzystają z nich firmy takie jak Google, Facebook, IBM, Sun, Oracle, HP i Dell.

W Gdańskim oddziale Intela uruchomiono ponadto departament zarządzania usługami sprzedaży internetowej na cały rynek europejski i powołano do życia jednostkę specjalizującą się w obsłudze wewnętrznych procesów personalnych w całym regionie Europy i Bliskiego Wschodu. Doskonale obrazuje to znaczenie centrum w Gdańsku dla Intela, Europy i całego świata.



autor: Robert Kamiński

Zobacz więcej na temat: HD Audio intel usb 3.0 widi