Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Agnieszka Szydłowska 13.09.2014

Z Krakowa!

Wydarzenia sezonu - bez dwóch zdań. Już w piątek otwarto nowy budynek Cricoteki! Już w niedzielę startuje festiwal Sacrum Profanum 2014!
Fragment logotypu Festiwalu Sacrum ProfanumFragment logotypu Festiwalu Sacrum Profanummat. prasowe

A my w naszej ulubionej pozycji - pomiędzy świętością a tym co ziemskie.

Tematem przewodnim wydania Radiowego Domu Kultury był festiwal Sacrum Profanum 2014. Dyrektor artystyczny wydarzenia - Filip Berkowicz - był naszym gościem. Ten festiwal to międzynarodowy projekt, który prezentuje muzykę najnowszą, stawiając sobie za cel zacieranie granic pomiędzy muzyką współczesną (traktowaną nierzadko jako trudną i niezrozumiałą) a zdobyczami ambitnej sceny rozrywkowo-eksperymentalnej. W tym roku w Krakowie pojawią się (między innymi) Philip Glass, Laurie Anderson, gitarzysta Sonic Youth – Lee Ranaldo i Squarepusher. Do opowieści o muzyce Agata Grabowiecka z Krakowskiego Biura Festiwalowego (KBF jest organizatorem festiwalu) dołączy opowieść o totemie, spotkaniach z artystami, aplikacji mobilnej i ...imprezach.

Agnieszka Obszańska specjalnie dla nas odwiedziła nową siedzibę Cricoteki. " Tworzenie Cricoteki wymaga uświadomienia sobie, że będzie to placówka o charakterze bezprecedensowym, łącząca w swoim kształcie i funkcji -  sferę wizualną /ekspozycja, kolekcja, rekonstrukcje sytuacji scenicznych/ -  naukowo – archiwalną /archiwum, czytelnia/ -  dydaktyczną /odczyty, prace studyjne, atelier doświadczalne/ -  pozostawiając równocześnie miejsce na żywe wydarzenia artystyczne. Tylko w tak zróżnicowanych formach zorganizowanie i udostępnienie CRICOTEKI pozwoli zobrazować, utrwalić i rozpowszechnić wielostronny dorobek artystyczny Tadeusza Kantora (…)" pisał w 1980 roku Tadeusz Kantor. W roku 2014, po ponad 30 latach istnienia Cricoteka ma w końcu budynek dający szansę na wypełnienie woli artysty. W naszym studiu gość specjalny - Natalia Zarzecka - od 10 lat dyrektorka Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA.

Wspólnie z Janem Niebudkiem zajrzeliśmy także do warszawskiego TRu. Grzegorz Jarzyna opowiedział nam o projekcie Teren TR. Zgłoszenia do 15 października!

Karol Hordziej w rozmowie z Michałem Nogasiem przybliżyła nam album prezentujący wybór kolaży Jana Dziaczkowskiego. Kolaże, obok ilustracji i malarstwa, zajmowały szczególne miejsce w twórczości artysty. Łączyły w sobie oryginalność, precyzję wykonania i humor, co zjednało im rzeszę wielbicieli, tak po stronie kolekcjonerów, jak i widzów wystaw, w ramach których były prezentowane. Jan Dziaczkowski urodził się w 1983 roku w Warszawie. W 2007 roku ukończył studia na Wydziale Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Malarz, fotograf, rysownik i twórca kolaży – w ciągu zaledwie kilku lat dał się poznać jako jeden z najbardziej utalentowanych młodych polskich twórców. Zginął we wrześniu 2011 roku podczas wspinaczki w Tatrach. Karol Hordziej jest autorem koncepcji i redaktorem albumu, którego premiera miała miejsce 11 września.

na FB 24/7

do usłyszenia!

SZYDŁOWSKA&OBSZAŃSKA&NOGAŚ