Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Radosław Różycki 24.01.2011

"Odszkodowanie to rekompensata i zadośćuczynienie"

Kwoty, które mogą otrzymać rodziny ofiar katastrofy samolotu CASA, byłyby z prawnego punktu widzenia zadośćuczynieniem.
Pomnik poświęcony pamięci 20 oficerów Sił Powietrznych, którzy 23 stycznia zginęli w katastrofie samolotu transportowego CASA C-295 M w MirosławcuPomnik poświęcony pamięci 20 oficerów Sił Powietrznych, którzy 23 stycznia zginęli w katastrofie samolotu transportowego CASA C-295 M w Mirosławcu fot. PAP/Lech Muszyński

Mówił o tym w Programie Pierwszym Polskiego Radia doktor Marcin Krajewski z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Doktor Krajewski wyjaśnił, że odszkodowanie to zarówno rekompensata za szkodę majątkową, jak i zadośćuczynienie, czyli rekompensata za szkodę o charakterze niemajątkowym. Zgodnie z kodeksem cywilnym, rekompensaty i zadośćuczynienia mogą wypłacać zarówno sprawcy szkód, jak i ubezpieczyciele.

Ministerstwo obrony jest gotowe do rozmów w sprawie zawarcia na drodze sądowej ugód z rodzinami ofiar katastrofy CASY. Kwoty, które w razie takiej ugody otrzymałyby rodziny, byłyby zadośćuczynieniem. Otrzymaliby je najbliżsi członkowie rodzin. Według Kodeksu cywilnego, są to małżonkowie, dzieci, rodzice, ale jeśli krewny dalszego stopnia udowodni, że był bliski zmarłemu, to też może otrzymać zadośćuczynienie.

Marcin Krajewski powiedział, że wysokość zadośćuczynienia określa sąd. Jest to trudniejsze do obliczenia od rekompensaty za szkody materialne. Kodeks cywilny mówi tylko, że kwota zadośćuczynienia musi być "odpowiednia". Doktor Krajewski zwrócił uwagę, że polskie prawo dopiero w 2008 roku wprowadziło możliwość zadośćuczynienia.

rr