Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Klaudia Hatała 08.04.2014

Praga: międzynarodowe sympozjum „Pamięć Europy”

Przez trzy dni przedstawiciele 170 instytucji i organizacji pozarządowych z 30 krajów Europy rozmawiać będą o współczesnej kulturze pamięci w kontekście przypadających w tym roku okrągłych rocznic przełomowych wydarzeń.
Praga: międzynarodowe sympozjum Pamięć Europy European Network Remembrance and Solidarity

Chodzi o takie rocznice, jak: stulecie I wojny światowej, 75. rocznica wybuchu II wojny światowej, rocznica przemian demokratycznych 1989 roku, a także 10. rocznica rozszerzenia Unii Europejskiej o kraje byłego bloku wschodniego.

Zobacz serwis - II wojna światowa>>>

Podczas sympozjum, organizowanego już po raz trzeci z inicjatywy Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność, spotkają się przedstawiciele instytucji zajmujących się historią XX wieku. Temat tegorocznej edycji brzmi: „Europa między wojną a pokojem w latach 1914-2004. Punkty zwrotne w historii Europy XX w.“

Sympozjum otworzy w środę wykład amerykańskiej badaczki historii Europy Wschodniej i profesor na Uniwersytecie w Yale, Marci Shore.

Uczestnicy wezmą udział w dyskusjach i warsztatach, a także wysłuchają wystąpień historyków i praktyków z zakresu badań nad pamięcią XX wieku, w tym m.in. Jamesa Marka z Uniwersytetu Exeter, Heidemarie Uhl z Austriackiej Akademii Nauk, Włodzimierza Borodzieja z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu w Jenie, a także Oldřicha Tůmy z Instytutu Historii Współczesnej Czeskiej Akademii Nauk.

Sympozjum zakończy finałowy wykład Pietera Lagrou (Wolny Uniwersytet w Brukseli) na temat postrzegania historii 25 lat po upadku komunizmu.

Idea sympozjum wyrosła z przekonania, że refleksja nad przełomowymi wydarzeniami ostatniego stulecia staje się pełniejsza i głębsza, gdy dostrzega się ich ogólnoeuropejski kontekst, dopuszczając do głosu różne, niejednokrotnie bardzo odmienne punkty widzenia.

Partnerami tegorocznej edycji są: Instytut Historii Najnowszej Czeskiej Akademii Nauk, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Czeskiej oraz Komisja Europejska.

European Network Remembrance and Solidarity,kh