Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 28.12.2015

Francja: archiwa kolaboracyjnego reżimu Vichy dostępne dla każdego

Kolaborancki rząd Vichy, działający w latach 1940-1944, pozostaje wstydliwym epizodem w historii Francji.
Posłuchaj
  • Archiwa kolaboracyjnego reżimu Vichy dostępne. Relacja Marka Brzezińskiego z Paryża (IAR)
Czytaj także

W poniedziałek francuskie władze udostępniły dla chętnych ponad 200 tys. odtajnionych dokumentów pochodzących z archiwów policji i ministerstw spraw wewnętrznych, spraw zagranicznych i sprawiedliwości rządu Vichy.

Upubliczniono także dokumenty z dochodzeń prowadzonych przez Rząd Tymczasowy Republiki Francuskiej, utworzony pod koniec wojny i działający do 1946 roku. 

Część dokumentów opisuje zbrodnie wojenne rządu marszałka Philippe'a Petaina, takie jak represje wobec członków francuskiego ruchu oporu oraz prześladowania francuskich Żydów.

HISTORIA w portalu PolskieRadio.pl>>>

Temat kolaboracji Francuzów z hitlerowcami w czasie II wojny światowej do dziś jest tematem tabu.

Obecny mer Vichy w niedawnej rozmowie z dziennikiem "New York Times" przyznał, że martwi go utrzymująca się stygmatyzacja jego miasta. - Ten czas w historii był bardzo skomplikowany i od zbyt dawna nieprawdziwie definiuje to miasto - zaznaczył.

Były członek ruchu oporu Lucien Guyot powiedział "NYT", że rząd Petaina "daleko wychodził poza oczekiwania Niemców, szczególnie w sprawie deportacji 'zagranicznych' Żydów, w tym dzieci, do obozów koncentracyjnych, oraz prześladował ruch oporu".

W 1995 roku ówczesny prezydent Francji Jacques Chirac oficjalnie uznał winę państwa francuskiego za deportację ok. 76 tys. Żydów.

- Te mroczne godziny na zawsze pozostaną plamą na historii naszego kraju, stanowiąc obrazę dla niej i dla naszej tradycji. Owszem, przestępczemu szaleństwu okupanta w sukurs poszli Francuzi, państwo francuskie - oświadczył.

IAR, PAP, kk