Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Sylwia Mróz 10.08.2011

Dziesiąty dzień walk. Ostrzeżenie dla nazistów

Niemcy wzywają ludność do opuszczenia miasta, brytyjskie radio po raz pierwszy ostrzega nazistów, powstańcy bronią swych pozycji na Powiślu i w Śródmieściu - tak wyglądał 10 sierpnia 1944 roku w Warszawie.
Walki w rejonie ulicy BielańskiejWalki w rejonie ulicy Bielańskiej

Powstańcze kalendarium to cykl, przypominający najważniejsze wydarzenia Powstania Warszawskiego. Codziennie prezentujemy wydarzenie przełomowe dla każdego dnia walk w stolicy.

Zobacz kalendarium Powstania Warszawskiego >>>

10 sierpnia 1944 roku brytyjskie radio po raz pierwszy wysłało ostrzeżenie pod adresem niemieckich zbrodniarzy w Warszawie, głosząc, że wszelkie wszystkie osoby nakazujące czyny niezgodne z prawem międzynarodowym zostaną odszukane i skazane. Nad Śródmieściem i Mokotowem pojawiają się niemieckie samoloty, zrzucające ulotki wzywające mieszkańców stolicy do opuszczenia miasta. Nocą pojawiają się brytyjskie samoloty, dokonujące zrzutów broni i amunicji zarówno dla miasta, jak i dla oddziałów zbierających się w Puszczy Kampinoskiej.

Na Woli powstańcy wciąż zacięcie bronią się wzdłuż ulicy Okopowej, w rejonie cmentarzy na Powązkach oraz ulicy Stawki. Kursujący po torach linii obwodowej pociąg pancerny wciąż ostrzeliwuje Stare Miasto.

W Śródmieściu i na Powiślu powstańcy umacniają swoje pozycje. Jednocześnie Niemcy permanentnie ostrzeliwują elektrownię "Powiśle", która nieprzerwanie dostarcza prąd dla walczącej Warszawy. W zachodnich rejonach żołnierze zgrupowania "Chrobry II" zdobywają zabudowania browaru Haberbuscha między Grzybowską a Krochmalną, obsadzając także ulice Grzybowską i Żelazną między Ciepłą a Wronią. Powstańcy ze zgrupowania "Krybar" umacniają się na ulicy Karowej i Kopernika, obsadzając zniszczony pałac Staszica. Tego rozpoczęto został stały kontakt między Śródmieściem a Starym Miastem dzięki kanałom i włazom przy Daniłowiczowskiej i Mazowieckiej.

Na Mokotowie i Żoliborzu walki nie przynoszą większych zmian.

Na Ochocie broni się już tylko jedna reduta przy ulicy Wawelskiej 60 – trwające tam prace nad przekopaniem się do systemu kanalizacyjnego kończą się tego dnia sukcesem, już wkrótce możliwa będzie ewakuacja Reduty do Śródmieścia. Jednocześnie trwa pacyfikacja dzielnicy przez oddziały RONA, szczególnie w opuszczonej uprzedniej nocy reducie na Kaliskiej.

Czytaj więcej w serwisie Powstanie Warszawskie >>>

Audycję przygotowali Edyta Poźniak i Witold Banach we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego. Czytał Robert Chojecki.

IAR, sm