Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Agnieszka Kamińska 29.08.2011

67. rocznica likwidacji łódzkiego getta

W łódzkim getcie z głodu, wycieńczenia i chorób zmarło ponad 45 tysięcy ludzi. Przeżyło według różnych źródeł od 5 do 12 tysięcy osób.
Dzieci z łódzkiego gettaDzieci z łódzkiego gettafot. Wikipedia/CC/Deutsches Bundesarchiv
Posłuchaj
  • Lolek Grynfeld wspomina getto, do którego trafił jako dziecko
  • Szymon Berger dziękuje Polakom, którzy pomogli Żydom z getta

Mija 67. rocznica likwidacji getta żydowskiego w Łodzi. Założone w lutym 1940 roku, zostało zlikwidowane jako ostatnie, w sierpniu 1944 roku.

Z okazji rocznicy likwidacji zaplanowano liczne uroczystości, między innymi na łódzkim Cmentarzu Żydowskim i na stacji Radegast, a także koncert w Parku Ocalałych. Odbędą się również warsztaty, wykłady, spotkania z ocalałymi i projekcje filmowe.

Łącznie przez getto łódzkie przeszło około 200 tysięcy Żydów. Ponad 160 tysięcy stanowili mieszkańcy Łodzi, ponadto Niemcy przesiedlili tam Żydów z Austrii, Czech, Luksemburga i Niemiec oraz z innych gett na terenie Polski, likwidowanych podczas wojny.

Hitlerowcy stworzyli w łódzkim getcie warunki podobne do panujących w obozach przymusowej pracy. Tylko w 1943 roku w getcie, dla potrzeb gospodarki wojennej Trzeciej Rzeszy pracowało 70 tysięcy osób w ponad stu zakładach. Poza tym 9 tysięcy zostało zatrudnionych w administracji getta.

W połowie czerwca 1944 roku, wobec zbliżającego się frontu, hitlerowcy rozpoczęli tak zwaną ostateczną likwidację getta łódzkiego. Ostatnią grupę Żydów, około 70 tysięcy osób, Niemcy wywieźli z getta do obozów w sierpniu 1944 roku. 29 sierpnia 1944 roku ze stacji kolejowej Radegast odszedł do Auschwitz-Birkenau ostatni transport łódzkich Żydów.

IAR, agkm

Zobacz galerię: dzień na zdjęciach >>>

Zobacz serwis specjalny: II wojna światowa >>>