Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Luiza Łuniewska 03.10.2011

Pomordowanym na Wschodzie - uczniowie

Do Żytomierza, gdzie polskość przetrwała od połowy XVIII wieku, dotarli laureaci konkursu "Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy".
ŻytomierzŻytomierzfot:Wikipedia

Blisko stu uczniów uczestniczy w wyprawie na Ukrainę zorganizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej. To laureaci konkursu "Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy". Ich zadaniem było przygotowanie karty do albumu, poświęconej jednej konkretnej osobie, zamordowanej przez władze sowieckie. Album ma być wydany w formie książkowej, a młodzi historycy w nagrodę wyruszyli na wyprawę do Charkowa, by zobaczyć miejsca pamięci. Pierwszym przystankiem był Żytomierz.

– To było jedno z największych skupisk Polaków na ziemiach wschodnich – tłumaczy Andrzej Zawistowski z Biura Edukacji IPN. – W międzywojniu Żytomierszczyzna należała do Sowietów. Stalinowskie represje zaczęły się tu już w latach 30. XX w. – opowiada.

Spora część Polaków wywiezionych do Kazachstanu pochodzi właśnie z tych okolic. Mimo to polskość przetrwała tutaj od połowy wieku XVII i wciąż jest kultywowana.

– Głównym celem wyjazdu będzie odwiedzenie Charkowa i cmentarza w Piatichatkach, na którym leżą polscy oficerowie, ofiary zbrodni katyńskiej – mówi Zawistowski.

Relacje z wyprawy codziennie na antenie radiowej Jedynki.

(lu)