Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Agnieszka Kamińska 27.11.2011

Książka o Kuroniu na podstawie podsłuchów bezpieki

"Czas KOR-u. Jacek Kuroń a geneza Solidarności" to kontynuacja książki profesora Andrzeja Friszke "Anatomia buntu. Kuroń, Modzelewski i komandosi".
Książka o Kuroniu na podstawie podsłuchów bezpiekifot. Wikipedia/CC/Dawid Skoblewski

Historyk Andrzej Friszke opisał w najnowszej książce życie Kuronia w okresie od 1970 do sierpnia 1980 roku, koncentrując się na najważniejszych latach jego opozycyjnej działalności i procesie kształtowania się jego idei politycznych.

Miłośmicy historii odnajdą w tej publikacji informacje o kulisach działalności Komitetu Obrony Robotników, brutalnej walce władz PRL z rodzącą się opozycją, a także analizę roli Kuronia w narodzinach "Solidarności".

Profesor Friszke wyjaśnia, że znaczną część książki oparł na podsłuchanych przez bezpiekę rozmowach Jacka Kuronia z innymi opozycjonistami. Jego zdaniem Kuroń był, obok kardynała Stefana Wyszyńskiego, najbardziej inwigilowaną osobą w PRL, czemu zawdzięczamy ogromną liczbę dokumentów. Bardzo ważne są wśród nich nagrania z jego prywatnego mieszkania oraz z mieszkań, które odwiedzał.To zapis narad i dyskusji, podczas których rodziły się nowe koncepcje walki z systemem. Historyk dodaje, że dzięki esbeckim podsłuchom powstała ważna część książki, poświęcona wpływowi Jacka Kuronia na tworzenie się "Solidarności".

Historyk Jerzy Eisler podkreśla, że profesor Friszke napisał książkę głównie na podstawie źródeł bezpieki, ale z odpowiednim dystansem i to jest siłą książki. Według niego pokazał niezwykłą dociekliwość i umiejętności warsztatowe przy wykorzystaniu ogromnej bazy źródłowej; zestawił różne typy źródeł, konfrontował je i analizował.

Jacek Kuroń był jednym z przywódców opozycji w okresie PRL, współzałożycielem KOR, dwukrotnym ministrem pracy i polityki społecznej w latach 1989-2001, posłem na Sejm X, I, II i III kadencji. Otrzymał Order Orła Białego. Zmarł 17 czerwca 2004 roku.

IAR

Zobacz serwis specjalny portalu polskieradio.pl: KOR >>>