Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Tomasz Jaremczak 19.11.2012

Psychiatrzy zbadają Czesława Kiszczaka

Czy może brać udział w postępowaniu sądowym? Czy są jakieś zastrzeżenia co do długości trwania jego rozprawy?
Czesław Kiszczak w sądzie (Zdjęcie z 20.02.2012 r.)Czesław Kiszczak w sądzie (Zdjęcie z 20.02.2012 r.)PAP ARCHIWUM/Tomasz Gazell

Na te pytania mają odpowiedzieć biegli. Decyzja w sprawie zwrócenia się do nich o opinię zapadła na posiedzeniu Sądu Okręgowy w Warszawie.

Jego rzecznik Grzegorz Tuleya powiedział IAR, że sąd zgodził się na dowód z opinii sądowo- psychiatrycznej oraz dowód z opinii biegłego psychologa.

Czesław Kiszczak oskarżony jest o umyślne sprowadzenie "powszechnego niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia ludzi". Jako szef MSW 13 grudnia 1981 roku wysłał szyfrogram do jednostek milicji mających m.in. pacyfikować zakłady strajkujące po wprowadzeniu stanu wojennego.

Zobacz serwis specjalny: Historia najnowsza – Polska
Zdaniem prokuratury bez podstawy prawnej przekazał w nim dowódcom oddziałów MO swoje uprawnienia do wydania rozkazu użycia broni. Stało się to następnie podstawą działań plutonu specjalnego ZOMO, który 15 i 16 grudnia strzelał w kopalniach "Manifest Lipcowy" i "Wujek". Zginęło wtedy dziewięciu górników.

Zobacz serwis specjalny: Stan wojenny

Kiszczak, któremu grozi do 8 lat więzienia, nie przyznaje się do zarzutu. Jego pierwszy proces ruszył w 1994 r. W 1996 r. Sąd Okręgowy uniewinnił go. W 2004 r. skazał generała na 2 lata więzienia w zawieszeniu. W 2008 r. sprawę umorzono z powodu przedawnienia. W 2011 r. ponownie go uniewinniono. Wszystkie wyroki uchylał potem Sąd Apelacyjny w Warszawie.
IAR, tj