Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Petar Petrovic 25.01.2013

Grodno: wystawa poświęcona powstaniu styczniowemu

Wystawa, która została otwarta w galerii "Kryha", przedstawia prace namalowane przez różnych artystów specjalnie z okazji 150. rocznicy wybuchu powstania.
Konstanty KalinowskiKonstanty KalinowskiKazimier Lachnovič/wikipedia

Są to portrety znanych uczestników tamtych wydarzeń: jednego z dowódcy oddziałów powstańczych Ludwika Narbutta, dyktatora powstania Romualda Traugutta, księdza Adama Falkowskiego czy przywódcy powstania na terenie obecnej Białorusi Konstantego Kalinowskiego.

Z okazji rocznicy powstania młodzieżowe stowarzyszenie "Białoruska Pamięć Narodowa" stworzyło natomiast interaktywną mapę miejsc na Białorusi związanych z powstaniem, jego przywódcami i uczestnikami. Uwzględnia ona obecnie około 150 miejsc, ale twórcy strony zachęcają historyków, krajoznawców i wszystkich zainteresowanych do jej uzupełniania.

Powstanie styczniowe rozpoczęło się 22 stycznia 1863 roku Manifestem Tymczasowego Rządu Narodowego, czyli organu władz powstańczych. Objęło tereny zaboru rosyjskiego i miało charakter wojny partyzanckiej przeciwko rosyjskiemu imperium. Jak oceniają historycy, podczas powstania doszło do ponad tysiąca starć, w których zginęło po stronie powstańczej kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Zryw został w 1864 roku stłumiony przez władze carskie, po czym nastąpiła fala surowych represji, w tym licznych wyroków skazujących na śmierć albo katorgę na Syberii, konfiskat majątków, kasat klasztorów, likwidacji miast, oraz wzmożona rusyfikacja.

Zobacz serwis specjalny o powstaniu styczniowym

Na terytorium obecnej Białorusi powstanie rozpoczęło się wiosną 1863 roku, a apogeum walk przypadło na kwiecień i maj. Starcia trwały jeszcze w 1864 roku. Na Białorusi powstanie styczniowe nazwane jest powstaniem 1863-1864 roku lub powstaniem Konstantego Kalinowskiego.

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach >>>

pp/PAP