Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Michał Karpa 15.04.2018

75 razy 75 – Edward Dwurnik

Czy tak należy czytać tytuł jego nowej wystawy? Edward Dwurnik urodził się 19 kwietnia 1943 roku. Ekspozycja jego prac, otwarta 13 kwietnia 2018 roku w PGS w Sopocie, jest więc wystawą zorganizowaną na jego 75. urodziny, a tak zwany całokształt artysty jest imponujący.

Plakat promujący wystawę "75 x 75. Dwurnik" Plakat promujący wystawę "75 x 75. Dwurnik"

To prawdziwy "kosmos", w którym przyszło nam odnaleźć się w tym wydaniu MBK. Szczęśliwie – w roli przewodnika – występuje historyk, krytyk sztuki, kurator wystawy – Bogusław Deptuła.

Jak czytamy w opracowaniach, w 1965 roku od "Rysunku nr 1" zaczął artysta datować swoje prace i stało się to po obejrzeniu przez niego wystawy obrazów Nikifora, którego uznaje za swojego jedynego mistrza. W 2016 roku ukazał się wywiad rzeka Małgorzaty Czyńskiej z Edwardem Dwurnikiem pod tytułem "Moje królestwo", po przeczytaniu którego nie powinniśmy zadawać już żadnych pytań, ale – znów – jak czytamy, odpowiadając na pytania, Dwurnik "balansuje na granicy zmyślenia i prawdy". Ma opinię osoby ekscentrycznej, artysty kontrowersyjnego. Jest na pewno jednym z najsłynniejszych polskich malarzy współczesnych, nagradzanym, obecnym w kolekcjach i w mediach. Autostopowicz, portretujący przewrotnie miasta i miasteczka, "żartowniś" komentujący na swój sposób rzeczywistość. Brał udział w 1982 roku w "documenta 7" w Kassel, w 2006 roku namalował obraz dla Parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego, ale też w 2007 roku pozostawił w Mysłowicach mural, powstały podczas Off Festivalu. Malował stolice krajów UE, a najsłynniejsze swoje prace układał w cykle, m.in. o znaczących tytułach: "Droga na Wschód", "Od grudnia do czerwca", "Niech żyje wojna". Powyższa "wyliczanka" pozwala domyślać się, że nie jest łatwo ująć w jakiekolwiek ramy tę twórczość. Do jakich wniosków dojdziemy, obejrzawszy jego wystawę w PGS?

18. Dni Tischnerowskie 18. Dni Tischnerowskie

Wydanie rozpoczyna, jak zwykle wtedy, gdy decydujemy się na wydania monograficzne, tzw. inny temat, jedynie sygnalizowany i czekający na swoje rozwinięcie. Tym razem to XVIII Dni Tischnerowskie w Krakowie. Od 18 do 21 kwietnia będą odbywały się pod hasłem "Wolność i Słowo". Zanim spotkamy się w sporym gronie w najbliższym wydaniu TPK (19/20 kwietnia), w MBK słuchamy wersji skróconej programu tych dni. Jest to zarazem rodzaj telefonicznego zaproszenia, które przesyłają nam współtworzący od początku Dni Tischnerowskie Wojciech Bonowicz – biograf księdza Józefa Tischnera oraz Łukasz Tischner – sekretarz Nagrody im. Księdza Józefa Tischnera. 

Tym razem więc Kraków – Sopot w MBK.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 15.04.2018
Godzina emisji: 21.08